Pilin dolu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Pil nedir?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte çoğu alet elektriksel hale gelmiştir. Bu aletler şarjlı bataryalara sahip olduğu gibi pilli olanları da mevcut.  Pillerin kullanım amacı ise herhangi bir prize bağlı kalmadan elektrik enerjisine ihtiyaç duyan cihazları çalıştırabilmektir. Bunları el feneri, tıraş makinesi, televizyon kumandası gibi gibi sıralayabiliriz. Peki bir pilin bitip bitmediğini nereden anlayabiliriz.

Duracell’in pilin içinde kalan enerjiyi gösteren pilleri de mevcuttur. Ancak siz bu yazıyı okuyorsanız sizin kullandığınız piller bu pillerden değildir. 🙂

Dolu pil nasıl anlaşılır?

Pillerin bitip bitmediğini cihazınız çalışmadığında yada sorunlu çalışmaya başladığında anlayabilirsiniz. Ancak bir çekmece düşünün ve içerisinde 10 tane pil var. Bu pilleri teker teker çalıştırmak istediğiniz cihaza takmak yerine önce kontrol edebilirsiniz. Bitik pilleride atık pil kutularına atabilirsiniz. Pillerin doğaya verdiği zarardan bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. İlkokul yıllarından beri bizlere öğretilen temel bilgilerden birisidir.

Anlatacağım yöntem ile pillerin dolu olup olmadığını anlamak aslında çok basittir. Pilleri alın ve sırayla “-” tarafı aşağı gelecek şekilde hafif yüksekten dikey bir açıyla masaya bırakın. Eğer pil düştükten sonra sekiyorsa o pil boştur. Sekmeden olduğu gibi kalıyorsa doludur. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir