Ölü piksel nedir? Nasıl düzeltilir?

Ölü piksel, LCD ekranlı cihazlarda bunlar tablet, bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonlar olabilir. LCD ekranda bulunan piksellerin bir kısmının yada tekinin çalışmıyor olması ve o pikselin siyah leke, siyah nokta olarak gözükmesi durumudur.

Ölü piksel nasıl anlaşılır?

Ekranınızda ölü piksel olup olmadığını beyaz parlak bir sayfa açarak test edebilirsiniz. LCD ekranların günümüzde görüntü kalitelerinin çoğu cihazda yüksek olması LCD ekranların piksel fazlalığıyla doğru orantılıdır. O yüzden ekran ne kadar fazla piksele sahipse görüntüde o kadar kaliteli hale gelecektir. Bu durumda piksel boyutları da ufalıyor ve birkaç ölü piksel LCD ekranda fark edilmeyecek derecede ufak kalıyor.

Ölü piksel nasıl düzeltilir?

Ölü piksel sorununu çözebilmenin ne yazık ki yazılımsal bir yolu yoktur. Sıkıntı ekranda görüntüyü oluşturan binlerce pikselden bir kaçının yada birinin bozulmuş olmasından dolayıdır. Bu sorunu çözmenin tek yolu ekranın değişimini sağlamaktır.

Cihazınızın ekranında birden fazla ölü piksel var ve cihaz garanti süresi devam ediyorsa cihazınızı garantiye vermeyi deneyebilirsiniz. Ancak bir tane ölü piksel içinde kimse sizin ekranınızı değişmez. Cihaz ekranında değişim için belli bir ölü piksel oranına sahip olması gerekebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir