NFC nedir? Ne işe yarar?

NFC nedir?

NFC‘nin açılımı “Near Field Communicator” yani “Yakın alan iletişimi” olan NFC, NFC özelliğine sahip olan diğer cihazlar arasında yakın mesafelerde haberleşmeyi ve veri alışverişini sağlar. Bunu yaparken herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymaz. Radyo sinyallerini kulllanır.

NFC ne işe yarar? Ne amaçla kullanılır?

NFC sayesinde bankanızın mobil uygulamasından NFC kullanımına izin vererek banka yada kredi kartına ihtiyaç duymadan telefonunuzla akıllı ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

NFC ile dosya paylaşımı nasıl yapılır?

Bunun için Android cihazınıza bir uygulama yüklemeniz gerekiyor. Ancak uygulama yüklemeden de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar Menüsü > Daha Fazla ksımından gerekli düzenlemeleri yaparak NFC’ yi istediğiniz dosyayı transfer etmek için kullanabilirsiniz. NFC File Beam uygulamasını indirmek için Tıklayın.

NFC özelliği oldukça pratik bir teknoloji olmasına rağmen sıklıkla kullanılmıyor veya hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Bununla birlikte her cihazda NFC çipi bulunmadığından dolayı her cihazda bu tip işlemleri gerçekleştiremiyorsunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir