NASA’nın Marstaki uzay araçları

İnsanoğlu binlerce yıldır daha doğrusu yaradılışından bu zamana kadar gökyüzüne ve yıldızlara merak duymuştur. Kimi dönemlerde Güneş’e ve yıldızlara tapmışlar. Kimi dönemlerde onlara farklı anlamlar yükleyerek kutsal varlıklar olarak düşünmüşlerdir. İnsanoğlunun uzaya olan merakı git gide artarak büyümüş ve günümüzde birçok gezegene uzay aracı gönderebilecek teknolojiye ulaşmıştır.

Güneş sistemimizde ki gezegenler arasında en dikkat çekici olanı şüphesiz Mars gezegenidir. Dünyamıza olan benzerliği ve bir zamanlar yüzeyinde su bulunduğu düşünülmesi daha önceden yaşam barındırabileceği ihtimalini arttırmıştır.

Mars’a gönderilen uzay araçları

Mars Viking modülleri

Mars’ın yüzeyine ilk inen insanoğlu araçlar 1976 yılında Mars gezegeninin yörüngesinde dönmeye başlayan Viking 1 ve 2 sondalarından ayrılarak Mars’a inen yüzey modüllerdi. Bu modüllerin hareket kabiliyeti yoktu ve sadece bulundukları ortamın toprak, iklim ve birçok farklı verisini araştırıyorlardı. Mars’ın ilk kara fotoğrafı da bu modüller ile çekilmiştir.

 

Mars Pathfinder

Mars yüzeyine ilk inen gezgin araç olan Patfinder 1997 yılında Mars yüzeyine inmiştir. Patfinder uzay aracı yörünge, yüzey ve Gezgin (Sojourner) olacak şekilde 3 kısımdan oluşuyordu. Yörünge aracı Mars yörüngesinde dönerek Mars gezegeni hakkında harita vb. verilerin araştırmasını yapıyor. Yüzey aracı yüzeydeki toprak, iklim vb. verilerin araştırmasını yapıyor. Gezgin araç olan Sojourner ise Mars yüzeyinde gezerek saha araştırması yapıyordu. Bu saha araştırmalarında Mars yüzeyine ait 16.500 adet fotoğraf elde edilmiştir.

Spirit ve Oppurtunity

2004 yılında Mars yüzeyine inen bu 2 gezgin araç 90 günlük bir kullanım ömrü planlanarak Mars’a gönderilmişti. Ancak şaşırtıcı derecede uzun bir ömürleri oldu. Spirit 2009 yılına kadar çalıştı ve bir kum fırtınasından sonra kullanılmaz hale geldi. Oppurtunity ise Mars’ta 15 senedir (5000 günü geçkin bir süredir) görev yapıyor. Bu zamana kadar Mars yüzeyinin 225.000 adet fotoğrafını çekmiştir. Ancak şuan Oppurtunity’den haber alınamıyor. Mühendisler bu durumu, gezegende ki toz fırtınasının güneş ışınlarının yüzeye geçişini engellemesi ve uzay aracının bataryalarını dolduramamasına bağlıyor. Bataryaları tekrar doluncaya kadar uyku modunda bekliyor olabilir.

Phoenix

2008 yılımda Mars yüzeyine inen yüzey modülü Phoenix Mars’ta bir zamanlar su olup olmadığı araştırmak üzere Mars’a gönderilmiştir. Phoenix Mars yüzeyinde yaklaşık 5 ay kadar çalışmış ve ardından Mars koşullarına dayanamayarak bozulmuştur.

Curiosity

Curiosity 2012 yılında Mars yüzeyine iniş yaptı ve halen görevini aktif olarak yerine getirmektedir. Mars’a gönderilen en büyük ve en gelişmiş uzay aracıdır. Diğer araçların aksine Nükleer güçle çalışmaktadır.

Insight

Insight uzay aracı 2018 yılında Mars’a iniş yapmıştır. Gezici bir araç olmayan Insight görev süreci boyunca aynı yerde sabit kalacaktır. Görevi ise bulunduğu yerden sondaj yaparak Mars’ın yeraltı yapısını incelemek. Mars gezegeninin yeraltı katmanlarının incelenmesi gezegen oluşumları hakkındaki birçok yeni bilgiyi daha öğrenmek ve dünya ile kıyaslamak için oldukça önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir