Launchpad nedir? Ne işe yarar?

Birçoğunuz launchpadi DJ’ler kullanırken görmüşsünüzdür. Renkli tuşları olan kare bir elektronik müzik aletidir. Öyle ki launchpad ile bir şarkı çaldıkları zaman şarkının orjinal olduğunu ve kendilerinin çalmadığını bile düşünebilirsiniz. Aslında şarkı orjinaldir ama şarkıyı launcpad sayesinde çalıyorlar. Böyle hissedilmesinin nedini de tamamen çalışma mantığıdır.

Launchpadi sadece şarkıları 64 tuşa bölen bir oyuncak gibi düşünmeyin. Launchpad tuşlarına belirli ses efektleri ekleyerek kendi müziğinizi de oluşturabilirsiniz. Birçok DJ elektronik müzik yaparken launchpad üzerinden destek alıyor ve müziklerini bu şekilde oluşturuyorlarç

Launchpad nasıl çalışır?

Launchpad üzerinde bulunan tuşlara ses efekti tanımlıyorsunuz. Siz o tuşa bastığınızda o ses efekti çalınıyor. Yani bir şarkıyı launchpad üzerindeki 64 tuşa tanımlıyorsunuz. Bu senkronizasyon işlemi, tuş renk seçimleri tamamen size kalmış nasıl rahat çalabilirseniz öyle senkronize edebiliyorsunuz. Daha sonra senkronizasyon yaptığınız tuş kombinasyonunu ezberleyerek şarkıyı çalabiliyorsunuz. Ne kadar hızlı ve duraksamaksızın çalarsanız şarkıda o kadar kaliteli olacaktır ve şarkıyı sizin çalmadığınızı bile düşenebileceklerdir.

Launchpad fiyatları ne kadar?

Ortalama 600 TL ile 2000 TL arasında bulabilirsiniz. Ortalama bir fiyata almanızı tavsiye ederim. Bu şekilde kendinizi geliştirebilir devam etmek isterseniz eğer daha kaliteli bir launchpad alabilirsiniz. Öyle ki bir merak uğruna yüksek paralar ödeyip alarak 1 hafta sonra dolaba kaldırmanız saçma olacaktır.

Örnek bir launchpad videosu aşağıda mevcuttur. Göreceğiniz gibi tuş kombinasyonunu güzel bir şekilde yapmış ve yapması gereken sadece gerekli tuşlara basmak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir