Kara kutu nedir? Ne işe yarar?

Kara kutu nedir?

Kara kutular uçak kazalarından sonra uçaktaki kokpit konuşmalarını, teknik cihaz bilgilerini ve oluşmuş cihaz arızaları kaydeden ateşe, darbeye, suya ve birçok yıpratıcı etkene dayanıklı 25’er santim ebatında paslanmaz çelikten turuncu bir kutudur.

Kara kutudan yolcu uçaklarında 2 adet bulunur. Birisi kokpit konuşmalarını kaydeder. Diğeri ise uçağın teknik bilgilerini kaydeder.  Uçağın yakıt seviyesi, bulunduğu yükseklik, hızı , basıncı ve diğer birçok teknik bilgi an be an bu kara kutuya kaydedilir. Ayakkabı kutusu boyutundaki bu çelik kutular genellikle uçağın kuyruk kısmında bulundurulur. Kuyruk kısmında bulunması ise uçağın en az zarar görebilecek kısmı olmasıdır.

Kara kutu ne işe yarar?

Kara kutular kaza sonrasında kazayı soruşturan uzmanlara uçağın neden düştüğüne dair bir fikir üretmeleri konusunda yardımcı olurlar. İçerisinde ki bilgilerin zarar görmemesi içinde kara kutular çok sağlam yapılırlar.

Kara kutu neden turuncudur?

Kara kutular kaza sonrası kolay bulunabilmeleri için doğada nadir bulunan turuncu renge boyanır. Uçak kazalarında enkazın parçalarının yayılma mesafesi kilometreleri bulabileceği için kara kutu uçak gövdesinden kilometrelerce uzakta da olabilir. GPRS yardımıyla konumu tespit edilebilir ancak turuncu rengi de kendini belli ederek yer tespitini kolay kılan bir faktördür.

Kara kutu ne kadar sağlam?

Kara kutuların belli bir dayanıklılık testi var. Bu testi geçemeyen bir kara kutunun uçağa takılması olanaksızdır. Günümüzdeki kara kutular 1100 santigrat sıcaklığa 3 metre suyun altında 1 ay boyunca çalışabilme ve ortalama 1 santim başına 5 tonluk bir ağırlığa dayanıklıdırlar.

Bir uçak kazası sonrası bulunan kara kutu ve içerisindeki hiç bir bilgi zarar görmemiş.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir