Cihazların elektrik tüketimi nasıl hesaplanır?

Sürekli zam gelen elektrik fiyatlarıyla beraber bir çok insanında aklına evdeki hangi cihazların ne kadar elektrik tüketiyor olduğunu nasıl öğrenebileceği geliyor. Tasarruf planı yapabilmek adına hangi cihazın ne kadar elektrik tükettiğini bilmek ve buna göre bir tasarruf planı oluşturmak çok daha mantıklıdır.

Elektrik tüketimi hesabını yapabilmek için öncelikle cihazların KW değerlerini bilmeniz gerekir. Genellikle etiketlerinde bu değerler mevcuttur. KW değerleri cihazın saatte kaç KW enerji elektrik tükettiğini gösterir. Bu değerleri öğrendikten sonra hesaplama kısmına geçebilirsiniz.

Evdeki cihazlar ne kadar elektrik harcıyor?

Bu hesabı yaparken öncelikle evde sürekli çalışmakta olan cihazlardan başlanmalı. Buzdolabı ne kadar elektrik tüketiyor? Derin dondurucu ne kadar elektrik tüketiyor? Bunun yanı sıra ortalama saatlerde çalışan cihazlar yani 3 lamba günde ortalama 5’er saat açık kalıyor. Televizyon günde ortalama 10 saat açık kalıyor gibi.

Elektrik tüketimi hesabı ise şöyledir;

Kw * T * F /1000

Kw cihazın saatlik elektrik tüketimi (1 Kw = 1000 Watt), T cihazın çalıştığı süre, F elektrik Kw fiyatı

buzdolabı elektrik tüketimi

Örnek olarak buzdolabına bakalım. (Buzdolabı gibi sürekli çalışan cihazlarda yıllık enerji tüketimi etiketi bulunmaktadır.) Etiketinde 400kW yıllık elektrik tüketim değeri bulunuyor ve güncel elektrik fiyatı 0,5375 TL formülü uygulayacak olursak;

400 * 0,5375 = 215 TL

Yani bu buzdolabının yıllık maliyeti 215 TL aylık maliyeti 17,67 TL günlük maliyeti ise 0,589 TL ‘dir.

Başka bir örnek vermek gerekirse, günde 5 saat çalışan 8 wattlık bir ampülü elektrik tüketimi;

0.008 * 5 * 0,5375 = 0,0215 TL

Yani bu ampül günde 0,0215 TL gibi bir elektrik tüketimi yapıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir