Flowgorithm akış şeması örnekleri

Flowgorithm ile yazılacak programın akış şeması yani algoritması oluşturuluyor. Flowgorithm hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Tıklayın.

Örnek 1) Programı her çalıştırdığınızda program 20 adet rastgele sayı üretir ve son olarak bu sayılar arasında en küçük olanı gösterir. Program Fonksiyon kullanılarak yapılmıştır. 2 adet akış şeması bulunmaktadır. Örneği indirmek için Tıklayın.


Örnek 2) Programı çalıştırdığınızda sizden bir sayı girmeniz istenir. Girdiğiniz sayı 100’den büyük ise ekranda “Hararet!” yazar. 100’den küçük ise “Buz!” yazar. 0 ve 100 arasında ise “Normal” yazar. Örneği indirmek için Tıklayın.

Örnek 3) Programı çalıştırdığınızda sizden bir sayı girmenizi ister. Girdiğiniz sayı çift ise ekrana girdiğiniz sayıyı ve yanına da çifttir, girdiğiniz sayı tek ise tektir yazar. Örneği indirmek için Tıklayın.

Örnek 4) Programı çalıştırdığınızda sizden bir sayı girmeniz istenir. Ardından yapmak istediğiniz işlemi (+,-,/,*) girmeniz istenir. Son olarak ikinci sayıyı girmeniz istenir ve işlem yapılarak sonuç ekrana yazdırılır. Program fonksiyon kullanılarak yapılmıştır. 2 adet akış şeması bulunmaktadır. Örneği indirmek için Tıklayın.

Yapmak istediğiniz programı yorumdan bizimle paylaşırsanız akış şemasını yaparak sizlere ulaştırabiliriz. Daha fazla örnek akış şeması için yorum atabilirsiniz.

194 comments

 1. Kullanıcıdan 10 tane sayı isteyip bu sayıların en büyüğünü ve en küçüğünü belirleyen program yapabilir misiniz ?

  1. Mail adresinize istediğiniz akış şemalarını yaparak gönderdim. Yardıma ihtiyacınız olduğunda tekrardan yazabilirsiniz.

  2. n elemanlı olarak girdiğimiz dizide ki tek ve çift sayıların sayını bulan şemayı yapabilir misiniz

 2. a) 4 farklı sayının ortalamasını alacak bir algoritma şeması çiziniz.
  b) Kullanıcıya kilosunu sor, venüs mü mars mı sor, ona göre o gezegende olacağı ağırlığı söyle.

  Örneğin: Marsı ziyaret ettiğinizde kilonuz 45 kilo olacaktır.

  Venus 0.78
  Mars 0.39

  1. Mail adresinize istediğiniz akış şemalarını yaparak gönderdim. Yardıma ihtiyacınız olduğunda tekrardan yazabilirsiniz.

 3. Hocam iyi akşamlar çok acil olarak aşağıdaki konuda yardımcı olur musunuz ne kadar uğraştıysam yapamadım ödevim var 12 mart gece 00.00 a kadar son teslim

  A-B arasında yer alan C’ye bölünebilen sayıları, bu sayıların toplamını, sayısını ve ortalamasını bulup ekrana yazdıran bilgisayar programının akışşemasını hazırlayınız.

  1. Gerekli akış şemasını yaparak size mail attım. Aklınıza takılan bir şey olursa tekrar sorabilirsiniz. Size de iyi akşamlar.

   1. Hocam merhabalar A-B arasında yer alan C’ye bölünebilen sayıları, bu sayıların toplamını, sayısını ve ortalamasını bulup ekrana yazdıran bilgisayar programının akışşemasını hazırlayınız. adlı uygulamanın akış şemasını rica etsem benimle de paylaşabilir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

     1. Bana da aynı programı gönderebilir misiniz? Teşekkürler

      a-b arasında yer alan c’ye bölünebilen sayıları, bu sayıların toplamını, sayısını ve ortalamasını bulup ekrana yazdıran bilgisayar programının akışşemasını hazırlayınız.

    1. hocam aynı şemayı gönderir misiniz lütfen
     A-B arasında yer alan C’ye bölünebilen sayıları, bu sayıların toplamını, sayısını ve ortalamasını bulup ekrana yazdıran bilgisayar programının akışşemasını hazırlayınız.

    1. Hocam aynı aynı algoritmayı bana da yollar mısınız?
     A-B arasında yer alan C’ye bölünebilen sayıları, bu sayıların toplamını, sayısını ve ortalamasını bulan programı.

 4. kenar uzunlukları dışarıdan girilen bir abc üçgenini kenar uzunluklarına göre inceleyen programın algoritmasını( ikiz kenar eşkenar vb) nasıl kurarız

  1. İstemiş olduğunuz programın algoritmasını yaparak mail adresinize yolladım. Anlamadığınız yerler olursa tekrar danışabilirsiniz.

 5. klavyeden girilen N değerine göre (1..N) arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çizebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Gerekli akış şemasını yaparak size mail attım. Aklınıza takılan bir şey olursa tekrar sorabilirsiniz.

   1. klavyeden girilen N değerine göre (1..N) arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çizebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim. bunu atabilir misiniz?

     1. Merhabalar çok kolay gelsin acaba bana da atabilmeniz mümkün müdür rica etsem bayadır yapmaya çalışıyorum anlayamadım da konuyu atarsanız çok iyi olur.

 6. klavyeden girilen N değerine göre (1..N) arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çizebilir misiniz.Sanırım bir arkadaş daha istemiş bana da lazım 😀

   1. hocam aynısını bana da atmanız mümkün mü bu akşama kadar halletmem lazım fakat mantığını kavrayamadım

 7. [1..N] arasında bulunan 3’e bölüne bilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran algoritmayı yazınız. ÇOK ACİL YARDIM EDEBİLİR MİSİNİZ LÜTFEN 🙁

 8. Klavyeden girilen N değerine göre [1..N] arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çiziniz. BU GECE YOLLAMAM GEREKİYOR ÖDEVİ 🙁

 9. Klavyeden girilen N değerine göre [1..N] arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çiziniz. YARINA YETİŞTİRMEM GEREKİYOR TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN 🙁

 10. Lütfen banada atarmısın klavyeden girilen N değerine göre (1..N) arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çizebilir misiniz.Sanırım bir arkadaş daha istemiş bana da lazım 😀

   1. Hocam merhabalar, acil 2 tane ödevim var bana da yardımcı olur musunuz ?

    1- Klavyeden girilen N değerine göre [1..N] arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çiziniz.
    2- Klavyeden girilen bir sayı (0…100) arasında ise ”girilen sayı 0…100 arasında değildir….” mesajını ekrana yazdıran programın akış diyagramını flowgorithm programında çiziniz.

 11. Kullanıcı tarafından girilen A ve B sayıları arasında C sayısına bölünen sayıları, sayıların sayısını, toplamını ve ortalamasını bulan programı hazırlayabilir misiniz?