Ralli arabaları özellikleri

Ralli nedir?

Ralli, araçların belirli bir güzergahta minimum sürede etapları bitirmesi temeline dayanan bir otomobil yarışıdır. Diğer araba yarışlarının aksine toprak ve engebeli yollarda çeşitli hava koşullarında yarışlar gerçekleştirilir. Dünya genelinde belirli pistlerde yarışlar gerçekleştiriliyor. Yarışların İsveç bölümünde karla kaplı bir etapta yarışırken Arjantin bölümünde kavurucu sıcakta yarışılıyor. Ralli denince akla ilk gelen oluşum WRC (world rally championship) yani dünya ralli şampiyonasıdır.

Ralli arabaları nasıl tasarlanır?

WRC kurallarına göre takımlar seri üretim araçları fabrika çıkışı halinde alarak belirli modifikasyonlar sonucunda bir ralli arabasına dönüştürmesi ve yarışlara bu şekilde katılması gerekmektedir.

Bu modifikasyonlardan bahsetmek gerekirse;

Fazlalıklardan kurtul!

Öncelikle araç şasiye kadar sökülüyor ve fazlalık olarak görülen herşey atılıyor. Öyle ki aracın üzerindeki boya dahi ağırlık (4-5 kilo gibi) yaptığı için sökülüyor. Araca koruyucu çelik barlar yerleştiriliyor. Bu barlar hem pilot güvenliği hemde araçların virajlardaki bükülme ve esnemeleri azaltarak yol tutuşunu arttırıyor.

4 çekiş güç ve yol tutuşu

Önden çekiş olan bu araçlar 4 çekiş hale getiriliyor. Ön ve arkada mekanik diferansiyeller, ortada ise bir tane aktif diferansiyel bulunuyor. Ortadaki diferansiyelden güç dağılımının ön ve arka olarak dağılımı ayarlanabiliyor. Bu şekilde etaptan etaba güç dağılımı ayarlanarak daha iyi bir yol tutuşu elde ediliyor. Araçlara ayarlanabilir süspansiyonlar takılıyor ve her yarışta etaba göre süspansiyon ayarlaması yapılabiliyor.

Aerodinamik ve Frenler

Araçlardan fazlalık olarak görülen parçaların atılmasıyla birlikte aracın ağırlığı epeyce düşürülüyor. Buda yol tutuşunu azalmasına sebep oluyor. Yol tutuşunu tekrardan arttırmak için arka rüzgarlık, çamurluklar, ön ve arka tamponlar yol tutuşunu arttıracak şekilde tasarlanarak araca takılıyor. Frenlerde bu yarışlara dayanabilecek ve yüksek sürtünme oranına sahip yeni fren sistemleriyle değiştiriliyor.

Motor ve yakıt tankı

Ralli araçlarında 1.6 turbo 380 beygir gücünde ve 450 Nm torka sahip motorlar bulunuyor. WRC kurallarına göre tasarlandıkları için daha fazla bir güç artışı sağlama imkanları bulunmuyor. Ralli arabalarının devir aralığıda yüksek olduğu için 450 Nm torku geniş bir devir bandında tam güç kullanılabiliyor. Motoru soğutmak içinde araçlara intercooler takılıyor ve motorun yanması bu şekilde önleniyor. Araçlara güvenlik nedeiyle elastik yakıt tankları takılıyor bu şekilde herhangi bir kaza sırasında delinme, parçalanma gibi sorunları azaltılıyor. Yakıt tanklarının kapasiteleri, yakıt tüketimi orjinaline göre bir hayli fazla olacağı için fabrika çıkışı kapasitelerinden daha fazla olacak şekilde tasarlanıyor.

Son olarak araç sponsorlarının stickerları yapıştırılıyor ve araç yarışa çıkmaya hazır…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir