Plakada kullanılmayan harfler nelerdir?

1 dk okuma süresi

Plaka nedir?

Araç plakaları aracın bir nevi TC kimliğidir. Hangi şehire kayıtlı olduğu sahibinin kim olduğu gibi birçok bilgiye ulaşılabilir. Trafikte bir aracı tarif ederken, polis memurları bir araca ceza yazarken yada bir aracı ararken plaka bilgilerinden yararlanırlar. Emniyet ve düzen açısından araç plakaları çok önemlidir. Ülkeden ülkeye plaka düzenlemesi de değişmektedir. Kimi ülkeler şehirler için harf kısaltması kullanırken kimi ülkeler rakam kullanır. Bunların konumları da ülkeden ülkeye değişebilir. Şehir kısaltması başta, ortada veya sonda da olabilir.

Hangi harfler plakada yoktur?

Ülkemizde araç plakalarında bazı harfler yer almaz. Bunun nedeni plaka okunurken harflerin karıştırılmamasıdır. Bu harflerden bahsedecek olursak “ı, i, ğ, o, ö, ç, ş, ü” harfleri plakalarda kullanılmaz. Ayrıca plakada olmaması gereken ahlaksız ve uygunsuz harf kombinasyonları da bulunmaz. Terör örgütü kısaltmaları ve ahlaksız cinsel içerikli kelimeler, küfür, argo gibi…

Plakada vida olması yasak mı?

Plakalar hakkında en çok sorulan sorulardan biriside vida ile tutturulmuş plakalı araçların muayeneden geçip geçemeyecekleridir. Plaka üzerindeki vidalar HGS ve EDS gibi elektronik denetleme sistemlerinden plakaların yanlış okunmasına ve yanlış kişilere ceza yazılmasına sebebiyet verebildiği için yasaklanmıştır. Plakanın köşelerinde olabilir ancak harf ve rakam aralarında olması sakıncalıdır ve bu tarz plakaya sahip araçlar muayeneden geçemez.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x