Otomobil’in ömrünü uzatmak için gerekenler

Otomobil’in motor ömrünü uzatmak

Eğer araçların bir kalbi varsa, bu şüphesiz ki aracın motorudur. Aracın hareket ve güç kaynağı olan motor, tüm sistemin de üzerine kurulu olduğu bir yapıdır. Bu nedenle de motor için arabanın kalbi denilebilir. Peki, günlük hayatta kendi kalbimize gösterdiğimizin özeni aracımızın kalbine de gösteriyor muyuz? Uzun vadeli araç kullanmanın önünü açacak ve sürüş keyfini de maksimuma çıkartacak bazı tüyolarla motorunuzu uzun süre dikkatlice korumak mümkün. İşte aracınızı kullanırken motoru yıpratmamak için değerlendirebileceğiniz bazı tavsiyeler:

Motorun Ömrü Aracın Ömrü

Her şeyden önce yeni alınan aracın motorun yıpratılmaması çok önemlidir. Bu nedenle motorun zarar görmemesi için başlangıçta çok yüksek ve çok düşük devirlerden kaçınmak gerekmektedir. İlk 5.000 km kat edilene kadar motorun rodajı bu şekilde sağlanmış olur.

Yüksek Devirden Kaçınmalı

Yüksek devirlerde motor kullanmak kompresörü yıpratacağı için bundan kaçınmak gerekir.

Eski Alışkanlıklar Çöpe!

Eski alışkanlıklardan olan motor çalıştırıldıktan sonra 5 dakika süresince beklemek günümüzde işe yaramamaktadır. Artık araçlar motorun çalıştırılması ile beraber hareket etmeye hazır hale gelir.

Yüksek devirde araç kullanmak yerine kısa aralıklarda ekstradan güç için araç devirli kullanılabilir. Sürekli devirli araç kullanımı silindirlerin aldığı yakıtı da yanmadan dışarı atacağı için tasarruf açısından da olumsuz bir sonuç yaratır ve araç hararetini ciddi anlamda arttırır.

Benzinde İstikrar Önemli

Motorun bir numaralı gıdası olan benzinin kalitesi yine motorun randımanlı kullanılmasını sağlamaktadır. Kalitesiz benzin her zaman için ilk zararı motora verir. Mümkün mertebe tek tip benzin marka ve çeşidi tercih edilmelidir. Bu sayede motorun gereksiz hararet yapması, segmen kayması gibi hasarlardan kaçınılmış olur.

Motor Yağına Özen Gösterilmeli

Motor yağının sıkça kontrol edilmesi ve bu konuda aracın verdiği uyarıların çok dikkatlice değerlendirilmesi gerekmektedir. Motor yağını mümkün mertebe kaliteli ve motor ömrünü uzatan cinsten seçmek uzun vadede ciddi avantaj ve katkı sağlayacaktır. Eksik yağlamadan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bunların dışında kısa mesafeler için araç kullanımından kaçınmak ve rutin bakım işlemlerini aksatmamak da yine motor ömrünü uzatacaktır. Harareti arttırmamak için araç kullanımında dikkatli olunmalı ve özellikle dur kalk hareketlerinde motora özen göstermek yine motoru yıpratmamak için önemlidir.

Otomobil ömrü ne kadardır?

Normal kullanım şartlarında, otomobillerin ortalama ekonomik ömürlerinin 10 yıl olduğu söylenir. Bu süre, araç sahiplerinin ne kadar özenli ve dikkatli olduğuna göre değişmektedir. Sürekli tamirata maruz kalan araçlarla, fazla sorun çıkarmayan, değerini kaybetmeyen araçlar bir tutulmasa da ortalama 10 yılı tamamlamış olan araçlar, ömürlerinin sonuna yaklaşmaktadır. Bunu bilerek aracınızın ömrünü uzatmak elinizde.

Ancak günümüzde Türkiye’de kullanılan arabaların büyük bir çoğunluğunu 2000 model altı arabalar oluşturuyor. Yani bunlar ortalama 20-30 yaş arası otomobiller. Otomobil ömrü 10 yıl olarak söylense de herhangi bir organik madde olmadığı için belirli bir kullanım süreside söylemek doğru olmaz. Bakımları yapıldığı ve kırılan parçaları onarıldığı taktirde kullanılabilir.

Kaç KM’ye kadar otomobil alınabilir?

Bu birazda alacağınız araca bağlıdır. Kaliteli bir araç alırsanız ve motoruna iyi bakılmışsa eğer KM pekte bir önem taşımıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Mercedes, Audi, Volkswagen gibi kaliteli araçlarda motor KM bakımından uzun yıllar gidebilir ancak bakım masrafları ve parça değişimleri de diğer araçlara göre biraz pahalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir