Motor yağı değişimi nasıl yapılır?

3 dk okuma süresi

Motor yağı değişimi arabanın motor bakımının kilit taşı ve olmazsa olmazıdır. Bu yağ değişimleri belirli kilometreler (Ortalama 10-15 bin KM ancak arabanın modelinden ve kullanılan yağdan yağa bu oranlar değişebilir.) arasında yapılıyor. Yağ bakımı aksatıldığı taktirde bir zaman sonra yağ özelliğini kaybedecek ve motorunuzda parçaları aşındırarak yavaş yavaş zarar vermeye başlayacaktır.  Bu bakımları sanayide ustaya yaptırmanız doğru olacaktır. Motorun altındaki yağ tıpasını çıkartarak tüm kirli yağı boşaltıp tamamen motordan arındırdıktan sonra yeni yağ eklemesi yapılıyor. Genellikle yağ filtresi hava filtresi gibi bakımları da paket olarak yapılıyor. Ancak aracınız yağ eksiltiyorsa kendinizde yağ eklemesi yapabilirsiniz.

Motor yağı nasıl eklenir?

Motorunuz belli nedenlerden dolayı yağ yakıyor olabilir. Kimi zaman motorla ilgili sıkıntılar olabilirken de kimi zaman arabanın gazlı olması gibi sebeplerden dolayı motor yağ yakabiliyor. Motor yağını arabanızın motorunda bulunan yağ seviyesi kontrol çubuğunu çekerek kontrol edebilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken konu arabanın motoru sıcaksa biraz soğumasını beklemelisiniz. Motorun içerisindeki parçalardan yağların süzülmesini bekleyerek kontrol ederseniz daha doğru bir ölçüm yapmış olacaksınız. Kontrol çubuğundan baktıktan sonra yeteri kadar yağ yoksa ekleme yapabilirsiniz. Motora bir anda tüm yağı boşaltmayın biraz ekleyin ardından kontrol edin yeterli değilse biraz daha ekleyin yine kontrol edin. Kontrol çubuğunda doğru seviyeye gelene kadar bu şekilde ekleme yapabilirsiniz. Olması gerekenden fazla yağ eklemeninde motora zarar verebileceğini unutmayın.

Motora fazla yağ konulur mu?

Motora fazla yağ konulması motor içerisindeki basıncı arttırarak zamanla motor içerisindeki contaları ve keçeleri bozuyor. Motorun belli yerlerinden yağ sızıntıları oluşmaya başlıyor. Motora yanlışlıkla fazla yağ koyduysanız eğer bir ustaya götürerek yağ tıpasından tüm yağı boşalttırıp gerekli olan kadarını tekrardan motora ekleyin. Yada bir hortum ve şırınga kullanarak motora yağ eklediğiniz kapaktan yavaşça fazlalık yağı çekebilirsiniz. Ancak bu yöntem ile motorun içerisine toz toprak gibi yabancı maddelerin girme riski olduğunu unutmayın.

Sıcak motora yağ eklenir mi?

Sıcak motora yağ eklemeniz önerilmez. Motor içerisindeki yağın süzülmesi için motorunuzun soğuk olması gerekmektedir. Bu şekilde yağ seviyesi kontrolü yaptığınızda daha doğru bir sonuç alacaksınızdır. Aracınızın motoru sıcaksa eğer motorun biraz soğumasını bekleyerek soğuduktan sonra yağ eklemesi yapabilirsiniz.

Hangi motor yağını kullanmalıyım?

Genellikle 10 yaşını doldurmuş ve motoru yıpranmış araçlarda 10W40 yağ kullanılması öneriliyor. Yeni araçlarda 5W30 da kullanılabiliyor. Ancak sizin yinede bir ustaya yada yetkili bir servise danışarak kullanmanız gereken yağ hakkında bilgi almanızda fayda var.

Motor yağı numaralarından bahsetmek gerekirse 10W40 olan bir motor yağının soğuk havalardaki akışkanlığını 10, sıcak havalardaki akışkanlığı 40 olarak gösteriliyor. Bu numaralara göre sıcak ve soğuk havalardaki akışkanlık değerleri anlaşılabiliyor.

Motora iki farklı motor yağı eklemek zararlı mı?

Ekleyeceğiniz yağların özellikleri birbiriyle aynıysa herhangi bir sorun olmayacaktır. Aracınıza 10W40 motor yağı koyuyorsanız eğer 2 farklı markadan da 10W40 yağ eklemesi yapabilirsiniz. Ancak bir markadan 10W40 diğer markadan 5W30 koymanız motor içerisindeki yağın özelliğinin kaybolmasına ve motora zarar vermesine sebep olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x