Motor temizliği nasıl yapılır?

2 dk okuma süresi

Motor temizliği birçok kişinin bilmediği ve önemli görmediği bir işlemdir. Öyle ki aracınızın motor yağını, kayışlarını ve diğer yağ, hava, yakıt filtreleri gibi parçalarının değişim ve bakımlarını düzenli olarak yapıyorsanız motor kapağının tozlu kalması pekte önemli değil. Ancak motorun temiz ve bakımlı gözükmesi güzel bir şey, herkes arabasının temiz ve ilk günkü gibi gözükmesini ister. Arabayı satarken de kaputun altındaki motorun temizliği arabanın motoruna ne kadar iyi bakıldığına dair bir belge niteliğindedir.

Motor temizliği nasıl yapılır?

Öncelikle motor temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

  • Motor kesinlikle soğuk olmalı aksi taktirde sıcak motora su tutacak olursanız motor bloğunu çatlayabilir.
  • Motor, hafif ve basınçsız su ile yıkanmalıdır. Basınçlı su motorun belli noktalarına girip motora zarar verebilir.
  • Akü sökülmeli, hava filtresi su gelmeyecek şekilde izole edilmeli.

Motorun metal parçalarına yağ çözücü sıkın kısa bir süre bekledikten sonra fırça yardımıyla ovalayın. Plastik parçaları (Hortumlar, motor kapağı gibi.) temiz ve nemli bir bez ile silin. Pas gördüğünüz yerlere pas sökücü WD40 uygulayabilirsiniz. Ardından basınçsız su ile motoru hafifçe yıkayın. Motor tam anlamıyla kuruyana kadar kesinlikle çalıştırmayın. Bu işlemi mümkünse evinizin garajında yada kapının önünde yapın ki arabanızı kullanmanız gerekmesin.

Tüm bunlarla uğraşmak istemeyenler ise Motor temizleme spreyi kullanarak da motor temizliğini yapabilirler. Würth markasının 30-40 liraya motor temizleme spreyleri bulunmaktadır. Basınçlı bir şekilde (Basıncı azımsanamayacak kadar yüksek ve motorun her yerine ulaşabiliyor.) motora uygulayın. Biraz bekledikten sonra bez kullanarak motoru temizlemeye başlayın. Ürün hakkındaki videolara Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

Motoru yıkamak zarar verir mi?

Yukarıda bahsettiğim gibi motor soğuksa, basınçsız ve hafif su ile dikkatli bir şekilde yıkanacak ise herhangi bir zarara uğramayacaktır. Yıkadıktan sonrada motor tamamen kuruyana dek mümkünse ertesi güne dek arabaya marş vurulmamalı. Yinede en temizi motor temizleyici sprey kullanarak motor temizliğini yapmak olacaktır. Bu şekilde motora hiç su vurmamış olacaksınız. Özellikle yeni model arabalarda elektronik aksamların fazla oluşu ve araç beynine su kaçması durumunda oluşabilecek zarar çok fazladır. Bu yüzden elektronik araçlarda sprey kullanarak temizlik yapılmasında fayda var.

Dizel yada benzinli motor yıkanır mı?

Dizel yada benzinli motor yıkanabilir. Sadece dizel motorda buji gibi sistemler mevcut olmadığı için benzinli motora göre daha rahat yıkanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x