HGS nedir? Nasıl alınır?

HGS nedir?

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi bu sistem sayesinde paralı otobanlar, köprülerde gişe beklemeleri yapmanıza gerek kalmadan hızlı bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Kısaca anlatmak gerekirse aracınıza tanımlı bir HGS hesabı açtırıyorsunuz. Size verilen HGS stickerını aracınızın ön camına mümkünse orta üst tarafa yapıştırıyorsunuz. Orta üst tarafa yapıştırmanın sebebi ise kameranın güzel bir açıdan kolaylıkla görebilmesini sağlamak. Siz bu HGS hesabınıza PTT ve anlaşmalı yerlerden para yüklüyorsunuz. Siz köprü ve otobanlardan geçiş yaptığınız zaman HGS hesabınız üzerinden ücret tahsil ediliyor.

HGS nasıl alınır?

HGS çıkartma işlemi oldukça basit şahsen ben 5 dakikada hallettim. HGS almak için araç ruhsatınız ve kimliğinizle birlikte PTT’ye gitmelisiniz.

PTT’de size verilen HGS başvuru formunu eksiksiz doldurup PTT memuruna veriyorsunuz. Ardından sizin bilgilerinizi sisteme giriyor.

HGS çıkartma ücreti olarak 7 lira ve HGS hesabınıza 50 lira yüklü halde size teslim ediliyor. 57 lira gibi bir ücret ödüyorsunuz. Burada size kart mı? Yapıştırma mı? almak istediğiniz soruluyor. Eğer çok sık araç değiştirmiyorsanız yapıştırma alabilirsiniz. Ancak çok sık araç değiştiriyorsanız tekrar tekrar HGS çıkartmamak için kart almanızda fayda var.

HGS kaçak geçiş cezası

HGS’siz bir şekilde köprü ve paralı otobanları kullandıysanız eğer 15 gün içerisinde ceza almamak için HGS çıkartabilirsiniz. 15 gün içerisinde HGS çıkartırsanız normal geçiş ücreti çıkartmış olduğunuz HGS hesabınızdan tahsil edilecektir. Ancak 15 günü geçtiği halde HGS çıkartmadıysanız geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza ödemeniz gerekecektir.

HGS bilgilerini öğrenme

HGS bilgilerinizi e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. HGS bilgilerini öğrenmek için Tıklayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir