En az arıza yapan arabalar

Otomobil alırken en çok dikkat edilen şeylerden biri olan sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Daha önceki yazılarımızda yakıt sarfiyatı en düşük olan otomobilleri listelemiştik. Bu yazımızda ise en az arıza veren otomobil markalarından bahsedeceğim.

En az arıza veren otomobiller

Her ne olursa olsun otomobil alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu parça kalitesi ve en az oranlarda sorun çıkartıyor olmasıdır. Siz az yakan bir araba alarak tasarruf etme yoluna gidebilirsiniz ancak bu araba sık sık arıza yapıyorsa yakıta vermediğiniz parayı sanayide ustaya verebilirsiniz. Genel olarak arıza oranı en düşük otomobilleri Japonlar üretmektedir. Alman kaliteside su götürmez bir gerçektir ancak arıza çıkarttıkları zaman kalitesinden ötürü parça maliyetleri çok yüksektir.

 

 

Mazda %17

Bir japon otomobil markası olan Mazda %17 arıza oranıyla en az arıza veren otomobilleri üretmektedir.

 

Mercedes %25

Mercedes’in kalitesi, konforu ve birçok üstün özellikleri bulundurması tartışılmayacak derecede iyi ve otomobil dünyasının devleri arasında kendine yer etmiş bir Alman markasıdır. Ürettiği araçlarda %25‘lik bir arıza oranı ile listemizde 2. sırada yer alıyor.

 

Toyota %26

Bir Japon markası olan Toyota’da en az arıza veren otomobiller üretmeyi başarıyor. Japon arabaları genel anlamda sorunsuz olarak bilinir. En az arıza veren arabalardan ilk üçte iki tane Japon markası bulunması bunu kanıtlıyor. Toyota’nın ürettiği otomobillerde %26‘lık bir arıza oranı bulunuyor.

 

Honda %27

Bir Japon daha… Honda performansı yüksek, şık ve spor arabalar üretiyor. Ülkemiz gençlerinin de çok sevdiği bir marka olan Honda’nın ülkemizde bin bir çeşit modifiyeli halini görmeniz mümkün. Buna karşın %27‘lik arıza oranıyla fazla arıza vermeyen otomobiller olarak biliniyor.

 

Mitsubishi %29

Bir Japon daha… Bu verileri hazırlayanların Japonlar olabileceğini düşünebilirsiniz. 🙂 Ancak dediğim gibi Japonlar gerçekten sorunsuz otomobiller üretme konusunda çok başarılılar. Mitsubishi’de  %29‘luk bir arıza oranıyla en az arıza yapan otomobiller üretmektedir.

 

Volvo %30

Dünyanın en dayanıklı ve sağlam arabalarını üreten Volvo arıza konusunda Japon markalarının biraz gerisinde kalmış olsada bu durum Volvo’nun çok dayanıklı ve güvenilir arabalar ürettiği gerçeğini değiştirmiyor. Volvo araçları %30‘luk bir arıza oranına sahip.

 

Nissan %33

Galiba arabamı satıp bir Japon alma vakti geldi. 🙂 Yine bir Japon markası olan Nissan genelde tasarım açısında zayıf olması yönünden ülkemizde pek tercih edilmiyor. Daha çok Juke ve Qashqahi gibi jip modellerini görmek mümkün. Nissan %33’lük bir arıza oranıyla araç üretmektedir.

 

Fiat %34

Fiat arabaları bu listeye girerek ne yalan söyleyeyim beni de şaşırttı. Ama son yıllardaki linea, egea, doblo gibi çok tutmuş ve az yakıt sarfiyatına sahip modelleri sayesinde bu listeye girmiş olması muhtemel. Fiat araçları %34’lük bir arıza oranına sahip.

 

Audi %35

Bir Alman olan Audi kullanıcılarına üstün özellikler sunan üst sınıf ototmobiller üretmektedir. Ürettiği araçlarda %35’lik bir arıza oranı bulunuyor.

 

Ford %36

Amerikan markası olan Ford ise ürettiği araçlarda %36’lık bir arıza oranı ile listemizdeki yerini alıyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir