Cruise Control nedir? Nasıl kullanılır?

Cruise Control nedir?

Cruise Control yada hız sabitleyici, aracı belli bir hıza sabitleyen ve bu hızda stabil olarak ilerlemesini sağlayan bir sistemidir. Uzun yolda sürekli gaza basmak sandığından daha yorucu olabiliyor. Hız sabitleyici sistemlerle beraber sürücüler bu dertten kurtulmuş oluyor ve daha az yorularak yola odaklanmış oluyorlar. Ancak hız sabitleyici otomatik pilot değildir arabayı hız sabitleyiciye aldıktan sonra yola odaklanmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle uzun yol sırasında gece uyuya kalarak kazaya davetiye çıkartılabilir. Bunun yanı sıra araç belirli bir devirde hareket edeceği için belirli bir yakıt tasarrufu da elde edilmiş olacak.

Cruise Control nasıl çalışır?

Direksiyon üzerinde yada Cruie Control sistemine ait bir kolda bulunan aktif etme “ON” düğmesine bastığınız zaman sistem aktif olur. Ancak hız sabitleyici sisteminin çalışabilmesi için aracın 40 km ve üzerinde hareket ediyor olması gerekiyor. Bu koldaki hız azaltma “Set-“ ve arttırma  “Set+” tuşları ile ulaşmak istediğiniz hızı ayarlayabilirsiniz. Sistemin devre dışı kalması için pedallardan birine basmanız yeterlidir. Gaz yada fren pedalına bastığınız anda sistem devre dışı kalacaktır.

Cruise Control kullanılmaması gereken durumlar

Hava koşulları, Yağmurlu, karlı ve don tehlikesi olan hava koşullarında arabaya tam anlamıyla hakim olmanız gerekmektedir. O yüzden bu tarz havalarda hız sabitleyici kullanarak kazaya sebebiyet vermemelisiniz.

Rampa çıkarken yada rampa inerken hız sabitleyicisini kapatın. Sadece düz yollarda kullanmaya özen gösterin.

Virajlı yollarda kullanmamanız gerektiğini söylememize gerek yok diye düşünüyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir