Araç satışı sonrası gelen HGS cezası

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi aracınızın ön camına yapıştırılarak paralı otoyollar ve köprü geçişleri gibi ödeme gerektiren bölgelerden bekleme işlemi yapmadan hızlıca geçmenizi sağlayan sistemleridir. Otoyol ve köprü gişelerinde bulunan kameralar ile HGS üzerinde bulunan barkod okunarak mevcut HGS hesabından yol ücreti kesilir. HGS’nizi banka yada PTT şubelerine araç ruhsatınızla giderek kendi üzerinize çıkartabilirsiniz. Şimdi konumuza dönelim.

Öncelikle aracınızın satışını yapmadan önce muhakkak HGS’nizi iptal etmelisiniz. HGS’yi nereden aldıysanız oradan iptal edebilirsiniz. Bankadan ise bankayı arayarak. PTT’den ise PTT’ye giderek kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS iptal işlemini gerçekleştirmeyerek aracınızı satmanız durumunda aracı alan kişi HGS içerisinde bulunan bakiyeyi kullanabilir. HGS hesabı size ait olduğu için ihlalli geçiş ve ceza durumlarında sizin telefonunuza mesaj gelebilir. E-devlet üzerinden kontrol ettiğinizde HGS hesabınızda cezalar görülebilir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız eğer yapmanız gereken bir an önce HGS hesabınızı iptal ettirmektir.

Arabamı sattım HGS cezası geldi

Arkadaşlar HGS cezaları plakaya yazılmaktadır. Benim başıma da aynı olay geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne mail attım ve cezaların ruhsat sahibine yazıldığını söylediler. PTT’den HGS iptalini yaptırırken görevli memura da sorarak teyit ettirdim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir