Araç plakası yenileme işlemi

Araç plakalarının yenilenmesi genellikle farklı bir ilden alınan araçların mevcut ildeki plaka koduna geçirilmesi sebebiyle olmaktadır. Ancak plakalar için alınan yeni kararlar ile birlikte plaka yenileme işlemlerinin sayısı da artış göstermektedir. Öyleki APP plaka,farklı puntolarla yazılmış plakalar, vida bulunan plakalar gibi gibi standart dışı olan plakalar muayene esnasında aracı ağır kusurlu olarak göstermektedir. Ayrıca trafikte böyle bir plakayla durdurulursanız eğer hatırı sayılır bir ceza (412 lira) ödemeniz muhtemel. Bunun sebebi ise EDS, HGS gibi elektronik sistemlerin plakaları yanlış okuması ve farklı plakalara ceza yazması veya okuyaması gibi sorunlara yol açıyor olması. Araç plakasını yenilemek için yapmanız gereken işlemlerden kısa bir şekilde bahsetmek istiyorum.

Araç plakası yenileme, çıkartma

İlk olarak Trafik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekiyor. Bunun için Google’ye Trafik Tescil Randevu ve bulunduğunuz ili yazarak bulunduğunuz ildeki emniyet müdürlüğünün web sitesine giriş yapın. İstanbul için Tıklayın. Ankara için Tıklayın.

Emniyetin web sitesinin randevu bölümünde çıkan seçenekleri sırasıyla “Trafik Tescil İşlemleri” “Plaka Tebdil (Yenileme) İşlemi” ardından randevuyu alacağınız ilçe emniyet müdürlüğünü seçin.

Boş olan bir günü seçin ve açılan sayfada sizden istenen kimlik bilgilerinizi girin. Kimlik bilgilerinde sizden Ad, Soyad, Baba adı, plaka ve adres gibi bilgiler isteniyor. Tüm bu bilgileri girdikten sonra randevunuzu tamamlıyorsunuz. Son olarak emniyete vermek üzere randevu belgesinin çıktısını almanız gerekiyor.

Randevu gününüzde aracınızdan söktüğünüz plakalar, randevu kağıdı, kimlik ve ruhsat fotokopisi ile randevu aldığınız ilçe emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz. İlçe emniyet müdürlüğüne plakaları teslim ediyorsunuz. Burada size bir makbuz veriliyor.

Aldığınız bu makbuzla “Şoförler ve Otomobilciler” odasına gidiyorsunuz. 31 lira ödeme yaparak plakanızı bastırıyorsunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir