Antifriz nedir? Ne işe yarar?

1 dk okuma süresi

Antifriz nedir?

Antifriz, araçların motorunu soğutmak için kullandıkları suyun kış aylarında soğuktan donmamasını sağlamak amacıyla motor soğutma suyuna eklenir. Bu sayede soğuk havalarda araçtaki suyun donmasını engelleyerek aracın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Antifrizler suyun kaynama sıcaklığına eşit yada yakın düzeylerde olacak şekilde üretilirler. Sadece suyun donma derecesini düşürürler. Bunun yanı sıra kauçuk hortumlara ve diğer temas ettiği aksamlara zarar vermeyecek yada minimum zararı verecek ham maddeler kullanılarak imal edilirler.

Motora ne kadar antifriz eklenir?

Genellikle radyatördeki su ile olması gereken oran %30 ve %50 arasında olabiliyor. Aldığınız antifrizin kullanım talimatlarında bahsedilen oranı baz alarak radyatöre ekleyebilirsiniz. Antifriz kimyasal bir madde olduğu için su ile karışması ve seyrelmesi gerekmektedir. Radyatör tamamını antifriz doldurmanın çeşitli zararları olabilir. Radyatör içerisindeki suyunda kaynama derecesini düşürebilir.

Antifriz motora zarar verir mi?

Antifriz aracın motoruna kesinlikle zarar vermez. Antifrizin görevi sadece motoru soğutmak için kullanılan suyun donma derecesini düşürmektir. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi doğru oranlarda kullanmanızda fayda olacaktır.

Antifriz renkleri ne anlama gelir?

Antifrizlerde Kırmızı, Yeşil, Mavi, Sarı, Turuncu ve Pembe olacak şekilde 6 ayrı renk tipi bulunur ve hepsi antifriz cinsini temsil eder.

Yeşil renk İnorgranik Asit Teknolojisi (IAT)

Kırmızı, yeşil, mavi, turuncu ve pembe renkler Organik Asit teknolojisi (OAT)

Turuncu ve sarı renkler Hibrid Organik Asit Teknolojisi (HOAT)

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x