Website hit arttırma yöntemleri nedir?

4 dk okuma süresi

Birçok webmaster büyük umutlarla bir blog açarak büyük kitlelere ulaşmaya çalışıyor. Ancak çoğunlukla bekledikleri başarıya ulaşamayarak 1 yıl dolmadan bu işten vazgeçiyorlar. Öncelikle güzel bir blog sahibi olarak birçok insanı websitenize çekmeniz için websitenizin belli başlı özellikleri barındırıyor olması gerekmektedir. Bunların hepsinden sırasıyla bahsedeceğim. Eğer bu adımları sabırlı ve istikrarlı bir şekilde takip ederseniz websitenizin gelişimininde aynı orantıda arttığını göreceksiniz.

Websitesi açarak büyük kitlelere ulaşmaya çalışan bir kişinin amacı elbetteki bu websitesinden belirli miktarlarda kazanç sağlamak olacaktır. Çünkü websitenin kendini döndürebilmesi için (hosting, alan adı ve SSL sertifikası gibi her yıl ödemesi olan ürünler) azda olsa bir kazanç elde etmesi gerekiyor. Websitesinden kazanç sağlayabilmenin anahtarıda websitesinin insanlar tarafından sürekli takip ediliyor olmasıdır. Yani günlük en az 200 ziyaretçi, 300 ziyaretçi veyahut 2000 ziyaretçi gibi oturmuş bir ziyaretçi kitlesi olmalı. Websitesini ziyaret eden kullanıcıların tıklağı reklamlar sayesinde de website sahibi kazanç elde eder.

Website hit arttırma taktikleri

Öncelikle websitesi hitini arttımak için websitenin en çok ziyaretçi elde ettiği alan olan arama motorlarına başta Google olamak üzere yönelik talimatları uygulamalısınız. Google’ın talimatlarına uygun bir site çoğu zaman bu talimatlara uymayan sitelere göre avantajlı bir konumda olacaktır. Buda site hitine olumlu etki sağlayacaktır.

 1. WordPress ve Blogger altyapılarını kullanın. WordPress ve Blogger gibi altyapıları kullanarak bir blog oluşturun. Bu tarz yönetim panelleri üzerinde site oluşturmanız Google’ın sizin sitenizin güvenilir olduğunu anlamasını sağlar. Çünkü WordPress ve Blogger altyapısı kullanıldığı için güvenlik zaafiyetleri elle yazılan bir siteye göre daha azdır.
 2. Hızl, sade ve mobil uyumlu temalar kullanın. Ücretsiz demo, yavaş ve karmaşık temalar kullanmak yerine kullanıcı dostu, sade, hızlı ve ücretli temaları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Websitesi ziyaretçilerinin büyük bir kısmı mobil olarak geliyor bu yüzden mobil uyumlu bir tema tercih etmeniz şart.
 3. Benzersiz içerikler ve uzun üretin. Websitenin içerisinde ki içeriklerin benzersiz, uzun ve faydalı olması. Ayrıca mümkünse hergün içerik girilerek websitesinin taze tutulması. Hergün içerik girmekten kastım ise boş içerikler değil. Eğer okunmayacak içerikleri hergün yazacaksanız yazmayın. Okuncak içerikleri haftada bir yazın. İçeriğin uzun olması Google tarafından oldukça seviliyor. Bu yüzden tekrara girmeyecek şekilde faydalı bir yazı olacaksa içeriği uzatabilirsiniz.
 4. SEO çalışması yaptırın. SEO çalışması yaptırarak websitenize diğer websitelerinden backlink alabilir. Websitenizin prestijini arttırarak Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz. ALL in Seo gibi WordPress seo eklentilerini kullanabilirsiniz.
 5. Sosyal medya paylaşımları yapın. Websitenize özel Facebook, Instagram gibi platformlarda hesap açın ve aynı zamanda buralardan da paylaşım yaparak websitenize kullanıcı çekmeye çalışın.
 6. Ziyaretçileri yorum yapmaya teşvik edin. Yazılarınızda ziyeretçilere belli başlı sorular sorabilir ve yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu sitenizin prestijini ve site etkileşimini arttıracaktır.
 7. Yazılara bağlantılar verin. İçeriğinizde birşeyden bahsederken konusu geçen bir şey hakkında da yazınız bulunuyorsa eğer bu konu hakkında detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz diyerek link verip o içeriğede ziyeretçi çekebilirsiniz.
 8. Başlık ve anahtar kelime seçimini dikkatlice yapın. Rekabetin çok olduğu yazılarda günlük 10 bin arama hacmi olan başlıklar ve anahtar kelimeler yerine rekabetin nispeten daha az olduğu başlık ve anahtar kelimeleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Örneğin blog nasıl açılır yerine blog açmak için yapılması gerekenler gibibir başlık kullanılabilir.
 9. Önbellek eklentileri kullanın. Litespeed Cache gibi önbellek eklentileri kullanarak websitesinin daha hızlı açılmasını sağlayın. Hızlı bir site arama motorları ve ziyaretçiler için oldukça önemlidir.
 10. Reklam yerleşimini doğru yapın. Websitesinin her yerini reklam doldurarak ziyaretçileri websitesinden kaçırmayın. Ziyaretçilerin görebileceği belli başlı noktalara reklamları koymanız yeterli zaten tıklayacak olan kullanıcılar reklamlara tıklayacaktır. Siteyi reklamlarla doldurmak hem siteyi yavaşlatacak hemde ziyeretçilerin içeriğe odaklanmalarını engelleyecektir.
 11. Hit arttırma programları kullanmayın. Hit arttırma programları yada para ile hit almaya çalışmayın. Bunlar sitenize faydadan çok zarar getirecektir. Google gibi büyük firmalar bu tarz hileleri önleyecek birçok algoritma kullanıyor. Tespit edildiğiniz anda websiteniz düzeltilemeyecek zararlar alabilir.
 12. Search Console ve Analytics kullanın. Google Search Console ve Analytics uygulamalarını kullanrak websitenizin ziyaretçi profilini tanıyabilir ve o kitleye yönelik içerikler oluşturmaya devam edebilirsiniz.
 13. Niş bir site oluşturun. Niş bir site yani belirli bir alanda bir site oluşturmanız daha fazla ziyaretçi elde etmenizi sağlayacaktır. Yani arabalarla ilgili bir site yerine sadece Volkswagen Polo arabalar ile ilgili bir site oluşturmak gibi.
 14. Sabırlı olun. Tüm bu adımları uygulayarak ilerleyin ve sabırla bekleyin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x