Flowgorithm fonksiyon nedir? Nasıl kullanılır?

1 dk okuma süresi

Flowgorithm üzerinde tasarlanan algoritmalar zaman zaman çok uzun olabiliyor. Ya da belirli bir işlem daha sonrada kulanılması gerektiğinde tekrar yazılması yada kopyala yapıştır yapılması gerekiyor. Bu şekilde olduğu zaman da akış şeması uzadıkça uzuyor. İşte fonksiyonlar tam da burada devreye giriyor.

Bir fonksiyon oluşturarak çalıştırmasını istediğiniz algoritmayı içerisinde oluşturuyorsunuz. Ana (Main) programda fonksiyonun çalışmasını istediğiniz yerde fonksiyonu çağırıyorsunuz. Fonksiyonun giriş parametrelerine ana programdan parametreleri yolladıktan sonra fonksiyon görevini yapıyor ve ilgili değeri ana programa geri yolluyor.

Flowgorithm fonksiyon nasıl oluşturulur?

Flowgorithm araç çubuğunda “Fonksiyon Yöneticisi…” ne tıklayın. Açılan pencerede Fonksiyona isim (Ben TOPLA diye isimlendirdim.) verin ve “Ekle” kutucuğuna tıklayın.

Açılan pencereden fonksiyona değişken tanımlayacaksınız. sayi1 ve sayi2 adında tamsayı türünde iki adet değişken tanımlayın. Siz istediğiniz isimleri verebilirsiniz.

Fonksiyonun geri döndüreceği değer için de bir Dönüş Tipi oluşturacaksınız. Tamsayı türünde toplam adında bir geri dönüş değişkeni tanımlayın. “OK” kutucuğuna tıklayarak fonksiyonu oluşturun.

Algoritmanın Ana ekranına yani Main’e yukarıda ki gibi bir akış şeması oluşturun.

TOPLA(sayi1,sayi2) komutunun anlamı ise TOPLA fonksiyonunda ki parametrelere sayi1 ve sayi2 değişkenlerinde ki değerleri ata ve fonksiyonun geri dönüş değişkenini yazdır.

NOT: Burada değişken isimleri fonksiyonda ki parametrelerle aynı olmak zorunda değildir. Yani TOPLA(a,b) yapmış olsaydık fonksiyondaki sayi1 ve sayi2 değişkenlerine a ve b’yi atayacaktı.

TOPLA fonksiyonunu açın. Yukarıda ki gibi akış şemasını oluşturun. Fonksiyona gelecek değerleri toplayarak toplam değişkenine atayın. Fonksiyonun geri dönüş değişkeni toplam olduğu için fonksiyon çağırıldığı zaman toplamın aldığı değer geri döndürülecektir.

Son olarak akış şeması yukarıda ki gibi çalışacaktır.

Yapılan Yorumlar
 • yahya dedi ki:

  MERHABALAR İHTİYACIM VAR YARDIMCI OLURSAN ERKEN SEVİNİRİM YARINA LAZIM.klavyeden girilen N değerine göre (1..N) arasında bulunan 3’e bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını flowgorithm programında çizebilir misiniz?

 • Hakan dedi ki:

  Merhabalar rica etsem yardımcı olabilir misiniz?
  Akış diyagramı algoritmasını flowgrothm de oluşturunuz.
  Bir pizza dükkanı için sipariş kabul algoritması tasarlanacaktır.Bu pizzacı aşağıdaki posta kodlarının geçerli olduğu bölgelere hizmet vermektedir.06790,06810,06825,06750.Program kullanıcıya posta kodunu soracak yukarıdaki posta kodları ile karşılaştıracak eğer bu kodlardan birisi ise “lütfen siparişinizi giriniz” değilse “özür dileriz.” Yazacaktır.Menüler şu şekildedir.
  1 A Pizza 10 Tl
  2 B Pizza 12 Tl
  3 C pizza 15 tl
  4 d pizza 17 tl
  İçecek menü
  5 su
  6 fanta
  7 ayran
  8 meyve suyu
  “lütfen siparişinizi giriniz.” Yazısından sonra seçilen pizza çeşidine göre önce pizza tutarı daha sonra bu tutara içecek tutarı ekleyecek ve %18 kdv bedeli ilavesinden sonra ödenecek tutarı hesaplayıp müşteriye “afiyet olsun” mesajı iletecek bir algoritma hazırlayınız.

Bir Yorum Yapın

x