Android uygulama nasıl yapılır?

Günümüzde birçok şeyi akıllı telefonlar ile gerçekleştirebiliyoruz. Her zaman yanımızda ve kullanışlı oldukları için bir çok alanda bilgisayardan daha çok kullanılıyor. Artık bizim bir organımız haline gelmiş durumdalar. Akıllı telefonları böyle üstün kılan ise içerisinde barındırdıkları uygulamalar. Web tarayıcıları, sosyal medya uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları, banka uygulamaları, öğrenci bilgi sistemleri uygulamaları, fotoğraf ve video düzenleyici uygulamalar, oyunlar gibi saymakla bitmeyecek binlerce uygulama mevcut. Bu uygulamaların içerisinde yapılan satışlar yada reklam gelirleri de uygulama sahiplerine oldukça fazla kazançlar sağlamaktadır. Bir çok kişide bu pastadan pay alabilmek adına mobil program geliştirme işine girmeye başlıyor. Mobil uygulama nasıl yapılır?

Öncelikle android bir program yapabilmek için C# (Xamarin) yada Java (Eclipse, Android Studio) bilgilerinizin olması gerekmektedir.Bu dillerden herhangi birini bilmezseniz eğer başarılı bir program yapamazsınız. Kendinizi bu dillerden biriyle geliştirdiyseniz eğer program yazma aşamasına geçebilirsiniz. Birçok kişi bir hevesle bu yola atılıyor ancak herhangi bir kod bilgileri olmadığı için oldukça zorlanıyor ve bocalıyorlar. Birkaç gün sonrada hevesleri kırılıyor ve mobil program yapma fikrinden vazgeçiyorlar. Bu yüzden güzel bir kod bilgisi en azından temel bilginiz olmalı.

Android program nasıl yazılır?

Yazacağınız mobil programda kullanacağınız dile göre IDE seçimi yapmalısınız. Java kullanacaksanız Eclipse yada Android Studio, C# kullancaksanız eğer Xamarin IDE’lerini kullanabilirsiniz. Java IDE’lerinin kurulumları bazen oldukça karışık olabiliyor özellikle de Android Studio çok sorun çıkartabiliyor. Android işletim sistemine sahip bir programı Windows işletim sisteminde test edemeyeceğiniz için Android emülatör kurmanız yada kendi android cihazınızı bilgisayara bağlayarak programı cihazınız üzerinde test edebilirsiniz. Android emülatörler bir çok sorun çıkartabildiği gibi sistemide oldukça yormaktadır. Düşük sistemli bir bilgisayarınız varsa kesinlikle emülatör kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Emülatör yerine kendi cihazınızı bağlamak hem sistemi daha az yoracak hemde programı canlı test etmenize olanak sağlayacaktır.

Android Studio ve Xamarin hakkında sitemizde ki yazılara göz atarak mobil uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Hesap makinesi gibi hafif programlar yaparak mobil cihazınıza kaydedin ve denemeler yapın. Ufak tefek programlar yaptıkça öz güveniniz gelecektir. Takıldığınız durumlarda yorum atarak destek istemekten çekinmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir