WordPress Cache Önbellekleme nasıl yapılır?

Web siteniz içerisinde bulunan sayfaları birer kopyasını önbelleğe alarak sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sayfaların önbellek üzerinden gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede sunucunun üzerinde ki yükü azaltarak açılacak olan sayfaların daha hızlı açılmasına imkan verirsiniz.

Web sitesi içerisindeki sayfaları önbellekleme yaparak daha hızlı açılmasını sağlayabileceğinizi söylemiştim. Peki bunun ne gibi avantajları olacaktır. Öncelikle iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturacaksınız. Çoğu kullanıcı geç açılan websiteleri tercih etmiyor. Google’da bu konuya çok önem veriyor ki internet dünyasında ki varlığınızda tamamen Google’a bağlı.

Site açılış hızı yazılarınızın ilk sayfalarda gösterilmesi için gerekli onlarca şarttan birisidir. Site açılış hızınız yeterli seviyelerde değilse Google aramalarında ilk sayfalarda gözükme isteği artan rekabet ortamında yok olacaktır. Belki de alanınızda yüzlerce hatta binlerce site ile rekabet halindesiniz ve bu siteleri geride bırakıp ilk sıralara yükselmedikçe yok olacaksınızdır.

Web sitesi açılış hızı nasıl arttırılır?

Web sitesi açılış hızını etkileyen en büyük faktör hosting firmanızdan temin ettiğiniz hosting (Sunucu) paketidir. İlk zamanlar başlangıç seviyesi sunucular ile yola devam edebilirsiniz. Ancak site trafiğiniz arttıkça kullanıcılarınıza daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız gerekecek ki kullanıcılarınızı elinizde tutabilesiniz. Rekabet halinde olduğunuz sitelere kullanıcılarınızı kaptırmak bu yarışta sizi geriye atacaktır.

Hosting paketi aldığınız şirketin web sitesini ziyaret ederek bütçeniz doğrultusunda sunucu paketinizi yükseltebilirsiniz.

Diğer adım ise daha pratiktir ve gözle görülür etkileri olacaktır. Tabii ki Cache yani Önbellekleme.

Web sitesi önbellekleğe alma

WordPress kullanıyorsanız eğer önbellekleme işini bir eklenti yardımı ile kolaylıkla yapabilirisiniz. WP Super Cache eklentisini kullanabilirsiniz. Ben bu eklenti üzerinden cache işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağım.

web site açılış hızı yükseltme
  1. Eklentiyi yükledikten sonra yüklü eklentiler bölümüne girerek WP Super Cache eklentisi adının altında ki Ayarlar seçeneğine tıklayın.
  2. İlk olarak Kolay bölümünden önbellekleme özelliğinin açık olduğundan emin olun.
  3. Açılan sayfada Önyükleme bölümüne gelerek Önbellekleme periyodunu dakika olarak yazacaksınız. Ben 15 gün olarak ayarladım. Ardından önbelleklemeyi başlatacaksınız.

Tüm işlemler bu kadar. Artık web sitenizin önbelleğini aldınız. Site açılış hızınızda oluşacak artış sayesinde yeni kullanıcılar çekebilmenizi ümit ediyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir