Windows 10 Oyun birden kapanıyor

Bilgisayarda özellikle laptoplarda oyun oynarken birden hata vermeden oyun kapanıyorsa bunun sebebi yüksek ihtimalle cihazın ısınmasıdır. İşlemci özellikle yüksek performanslı oyunlarda tam performans ile çalışacağı için oldukça ısınacaktır. Soğutma yetersiz kalır da işlemci soğutulamaz ise işlemciye bir zarar gelmemesi adına sistem oyunu kapatır.

Bilgisayarın sistemi oyunu kaldıracak yeterli seviyede olduğu halde bir müddet oyunu oynadıktan sonra oyundan atıyor. Bu durumda dediğim gibi işlemci sıcaklığının düşürülmesi gerekmektedir. Çoğu kişi bilgisayarının performansından kaynaklandığını düşünse de asıl sebebi işlemci sıcaklığıdır. İşlemci sıcaklığı düşürüldüğünde oyunun daha akıcı bir şekilde ve kapanmadan oynandığını göreceksiniz.

Laptop oyun aniden kapanıyor

Laptoplarda bu sorun daha çok görülmektedir. Çünkü laptop fanları genelde laptopun altına yerleştirilmiştir. Laptobu kucağınıza yada bir masaya koyduğunuz zaman soğutma fanı yeterli havayı işlemciye gönderemeyeceği için işlemci ısınacaktır. Bu durum ile baş etmenin en iyi yolu bir laptop soğutucu almaktır. En dandik laptop soğutucusunun bile laptopu oldukça rahatlattığını farkedeceksiniz. Çünkü laptopu koyduğunuz masayla arasında ortalama 5 cm fark oluyor bu da laptopun altında ki fanın çekebileceği yeterli havayı oluşturduğu için fanın daha verimli çalışmasını sağlıyor. Laptop aşırı ısınıyorsa kaliteli bir laptop soğutucusu da tercih edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise laptopun her köşesine 5 cm’lik yükseltiler yerleştirmek ve laptop altındaki soğutucu fanın verimli çalışmasını sağlamaktır. Silgi gibi çeşitli ufak yükseltiler koyarak deneyebilirsiniz.

Bilgisayarda oyun aniden kapanıyor

Bilgisayar kasasının konumunu kontrol edin. Fan çıkışlarını kapatacak ve akışını engelleyecek bir durum varsa kasanın konumunu değiştirin. Mesela duvara yaslıdır gibi gibi… Kasa kapağı kapalı olmalıdır. Kasa kapağını açayım soğuk hava girsin mantığı yanlıştır. Çünkü kasa tasarımı ve fan yerleşimi içerideki sıcak havayı dışarı atacak şekilde tasarlanmıştır. Kasa kapağını açarak bu sistemi bozabilir ve fanların etkili çalışmasını engelleyebilirsiniz. İşlemci fanını kaliteli bir fan ile değiştirmekte oldukça faydalı olabilir. Fabrikasyon fanlar biraz dandik olabiliyor.

Termal macun değişimi

İşlemci üzerine termal macun sürerek işlemci fanı ile işlemci arasında ki sıcaklık iletkenliğini arttırarak işlemcinin daha kolay soğutulmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu dediklerimi yaptıktan sonra bilgisayarın oldukça rahatladığını göreceksiniz. Tabii ufak işlemlerle de bu problemin üstesinden gelmeniz mümkün. Laptopu biraz yüksekte kullanmak yada bilgisayar kasasının konumunu değiştirmek gibi. Sizin bilgisayarı ne kadar zorlayacağınıza kalmış tabii 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir