Opera geçmiş nasıl silinir?

Kullanılan internet tarayıcılarında ziyaret edilen sitelerin kaydı tutulmaktadır. Bu şekilde daha sonra geçmiş raporlara göz atarak hangi siteleri ziyaret ettiğinizi görebilirsiniz. Yada sizden başka birileri daha bilgisayarınızı kullanıyorsa hangi sitelere giriş yaptıklarını merak edip tarayıcı geçmişinden girilen siteleri kontrol edebilirsiniz.

Tabi tarayıcıdan tarayıcıya geçmiş verilerin tutulduğu bölümün yerleri değişmektedir. Genellikle ayarlar bölümünde gelişmiş ayarlar bölümünde yada gizlilik ve güvenlik bölümlerinde bulabilirsiniz. Ama hepsinin ortak geçmiş erişim kısayol tuş kombinasyonu “Ctrl + H” olarak kullanılır. Burada “H” tuşu History yani geçmişi ifade ediyor. Neyse biz Opera’ya dönelim.

Opera geçmişi görüntüleme

“Ctrl + H” tuşlarına basarak geçmişi direkt görüntüleyebilirsiniz. Burada kayıtları kontrol edebilir ve yanlarında yer alan “x” tuşuna basarak teker teker silebilirsiniz.

Opera geçmişi silme

  • Geçmişi açtıktan sonra sağ üstte yer alan “Tarama verilerini temizle” kutucuğuna tıklayın.
  • Yukarıda ki gibi bir pencere açılacak. Tarayıcı geçmişini ne şekilde silmek istediğinizi seçerek “Verileri temizle” kutucuğuna tıklayın.

İşlem bu kadar basit. Bu şekilde kolaylıkla arama geçmişiniz üzerinde işlemler yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sol tarakta ki Opera’ya özgü kenar çubuğunda yer alan “Geçmiş” ikonuna tıklayarak da geçmiş görüntüleme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir