Adsense reklamları siteyi yavaşlatıyor mu?

Adsense reklamları, içerisinde birçok script kodu barındırdığı için websitenizin açılış hızını doğrudan etkilemektedir. Özellikle otomatik reklam kullanımında siteyi oldukça yavaşlatmaktadır. Buna ek olarak websitenizde otomatik reklamların yanında birde kendi eklediğiniz adsense reklamları bulunuyorsa siteniz çok yavaşlayacaktır. Hele hele mobil kullanımda site hızınız yerlerde olacaktır. Adsense reklamlarının site hızına etkisi?

Adsense reklamlarının websiteniz üzerindeki etkilerini görmek için site hızını ölçen websitelerini ziyaret edebilirsiniz. PageSpeed Insights sitesine, websitenizin test etmek istediğiniz url adresini girerek hız testini başlatın. Websitenizin ana sayfası ve herhangi birkaç yazınızın url adresinizi test edin ve sonuçları kaydedin. Ardından otomatik reklamları kaldırın ve tekrar test edin. Sonuçları görünce eminim sizde şaşıracaksınız.

NOT: Google otomatik reklamlarını kaldırdıktan sonra cache (Önbellek) temizliği yapmayı unutmayın. Ardından hız testine geçin.

Websitesini hızlandırma

Yapmanız gereken Google otomatik reklamlarını kullanmak yerine reklam yerleşimini kendiniz yapmanız. Her sayfa için maksimum 3 reklam yerleşimi idealdir. Fazla reklam hem websitenizin geç açılmasını, hemde ziyaretçilerin sıkılmasına sebep olacaktır. Buda zamanla hit sayınızın düşmesi ve gelirlerinizin azalması anlamına geliyor.

Google Adsense reklamlarında yer alan bir script kodu

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>

her reklam kodunda bulunuyor. Websitenizde 3 reklam varsa eğer bu kod 2 kere daha fazladan çalışmış oluyor. Bu da websitenizin hızını olumsuz etkiliyor. Bu yüzden bu script kodunu reklamlardan çıkartarak sitenin tagları arasına yazıyoruz. Bunun için gerekli adımlar,

Görünüm – Tema düzenleyici – Tema üst bölümü (header.php) bölümünden düzenlemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir