10 adımda kolay Adsense reklamı alma

Google Adsense internet dünyasının reklam ağının büyük çoğunluğunu oluşturan büyük bir reklam ağıdır. Kazançları da web sitesinin ziyaretçi oranlarına göre değişmekte olup oldukça güzeldir. Google gibi köklü bir şirket tarafından reklam alındığı için ödeme konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşatmayan güvenilir bir platform.

Google gibi kaliteli bir kuruluştan reklam alabilmek için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Çoğu web sitesi sahibi bu kriterleri karşılayamadığı için Google reklamlarını alamıyor. En sonunda denemekten vazgeçerek farklı reklam şirketlerine yöneliyor. Google reklamları nasıl alınır?

Adsense onayı nasıl alınır?

Adsense reklamlarını kolaylıkla almanızı sağlayacak adımları teker teker sizinle paylaşacağım. Biraz zahmetli olabilir ve ilk zamanlar zorlanabilirsiniz ancak web sitesi açmaya karar verdiyseniz ve sitenizi kaliteli ve kullanışlı yapmak istiyorsanız tabii ki emek harcamanız gerekiyor.

  • Web sitenizde özgün ve bol sayıda içerik olmalı. Peki neden? Sitenizde faydalı ve bol sayıda içerik olmadığı sürece sitenize giriş yapacak kullanıcı sayısı oldukça düşük olacak belki de hiç olmayacaktır. Bu yüzden istediğiniz kadar reklam alın, zaten bir kazanç elde edemeyeceksiniz.
  • WordPress ve Blogger gibi altyapılar kullanarak web sitenizi oluşturun. Peki neden? Çok üstün bir yazılımcı değilseniz bu tarz platformlar üzerine sitelerinizi kurarak sitenizdeki birçok güvenlik açığını kapatabilirsiniz. Ayrıca güvenilir eklentiler ve temalar kullanarak sitenizi çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Google bu platformlara güvendiği için reklam almanız daha kolay olacaktır.
  • SSL sertifikası kullanın. Site güvenliğiniz için SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır. Google sizi güvenilir olmayan bir site olarak nitelendirdiği için reklamda vermeyecektir. Google sıralamanız ve doğal olarak ziyaretçi sayınızda düşecektir.
  • Siteniz belirli bir kullanıcı kitlesine sahip olsun. Örneğin sitenize günlük minimum 100-150 ziyaretçi giriş yapsın. Bu sayılara ulaşana kadar Google Adsense reklamlarına başvuru yapmayın. Günlük 10 kişinin giriş yaptığı bir siteye reklam alsanız dahil pek bir işe yaramayacaktır. 100-150 ziyaretçi bile kazanç için yeterli değildir ancak Google Adsense reklamları için onay almanızı kolaylaştıracaktır.
  • Sık sık içerik paylaşımı yapın ve Google’a web sitenizin aktif bir site olduğunu gösterin. Bu sayede arama sıralamanız yükselecek ve ziyaretçi sayınız artacaktır. Ancak kilit nokta özgün içeriktir.
  • Web siteniz ziyaretçileri yormayacak şekilde sade ve anlaşılır olsun. Karman çorman bir sitede hiçbir ziyaretçi aradığı şeyi kolaylıkla bulamayacak ve bir an önce siteden çıkmak isteyecektir.
  • Siteniz mobil uyumlu olsun ve AMP sayfaları kullanın. Günümüzde internet trafiğinin çoğu mobil cihazlar tarafından yapılmaktadır. O yüzden web sitenizin bir yerlere gelmesini istiyorsanız web siteniz kesinlikle mobil uyumlu olmalı. AMP sayfaları oluşturarak da sitenizin mobil olarak çok hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Hit sitelerinde sahte hitler almayın. Bu siteleri kullanarak sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz ancak Google gibi büyük bir şirketin bunları anlamayacağını düşünmek pekte mantıklı olmazdı değil mi? Bu sitelerden gelen sahte ziyaretçiler yüzünden Google, sıralamanızı düşürecek ve Adsense reklamlarını almanız oldukça güçleşecektir.
  • Web sitenizi açar açmaz Google Adsense başvurusu yapmayın. En önemli noktalardan biriside budur. Daha 2 haftalık siteye kopya içerikleri doldurarak günlük 10 kişi ziyaretçi sayısına ulaşamadan Google Adsense başvurusu yaparak onaylanmasını beklemek saçma olurdu.
  • Tüm bunları yaptıktan sonra onay alamamışsanız dahil bu kriterlere uygun olarak ilerleyin. Google’ın sizden istediği tüm kriterlerin sitenize faydalı kriterler olduğunu unutmayın ve başvurunuz onaylanmasa dahi bu adımları uygulamaktan çekinmeyin. Google Adsense başvurunuz onaylanmamış dahil olsa belirli aralıklarla Google çalışanları sitenizi kontrol eder ve uygun gördükleri taktirde, size başvurunuzun onaylandığına dair bir mail gönderirler.

Tüm bu saydıklarımda ana nokta web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmaya, güvenliğine ve hızına yönelik faktörler. Google’da aslında böyle olmasını istiyor. Ziyaretçi sayısı az, güvenilir olmayan ve yavaş çalışan sitelerde reklam yayınlamak ne Google’a ne de size bir kazanç sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir