WinRAR nedir?Ne işe yarar?

WinRAR bize, yüksek boyutlu dosyaları sıkıştırarak daha küçük bir boyutta tutulması imkanını sunuyor. Bu şekilde depolama alanından tasarruf edilebiliyor. RAR dosyalarının bir diğer güzel özelliği ise parola ile koruma altına alınabiliyor olması.

Bildiğiniz üzere çoğu oyun setupları .rar uzantılı RAR dosyalarından oluşuyor. Günümüzde ki oyunların ve uygulamaların boyutlarını da göz önüne alırsak WinRAR’ın ne kadar gerekli bir program olduğunu anlayabiliriz. Sadece oyun ve uygulama olarak bakmamak gerek kişisel dosyalarınızı da .rar formatında sıkıştırarak tutabilirsiniz.

RAR dosyası nasıl yapılır?

Dosya sıkıştırma ve rar dosyalarını açma işlemini yapmak için WinRAR programını indirmeniz gerekiyor. WinRAR programını açtıktan sonra sol üst tarafta yer alan “Ekle” butonuna basarak rar dosyası oluşturabilirsiniz. Bu kısımdan oluşturacağınız rar dosyaları için parola koyma gibi birçok farklı ayarlamayı da yapabilirsiniz.

RAR dosyası şifre nasıl kırılır?

Şifreli bir RAR dosyasını açmak için ek bir programa ihtiyacınız olacak. Programı indirmek için Tıklayın.

Program rar dosyası üzerinde doğru şifreyi bulana kadar giriş denemesi yapıyor. Bilgisayarınızın hızıyla programın saniyede yaptığı şifre denemesi doğru orantılıdır. Bilgisayarınız ne kadar hızlıysa saniyedeki şifre denemeside o kadar fazla olacaktır. Burada kilit nokta şifrenin uzunluğu yani 3-4 karakterli şifreyi dakikalar içinde bulabilirken 6-7 karakterli şifreyi günler haftalar içinde bulabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir