Laptop işlemci değiştirilebilir mi?

Zamanla bilgisayarların performansları yeni çıkan uygulama ve oyunlara yetişemez olabiliyor. Bu durumlarda performansı yükseltmek adına işlemci, ekran kartı ve RAM gibi parçaların daha teknolojik ve iyileriyle değiştirilerek bilgisayar performansı iyileştirilebilir. Ancak durum laptoplara gelince biraz farklılaşabiliyor. Laptoplarda işlemci değiştirilir mi?

Öncelikle işlemci yükseltmesi yaparken yeni takacağınız işlemciyi soğutabilecek bir soğutma sistemi kullanmanızda gerekmektedir. Mevcut soğutma sistemi sizin eski işlemciniz için olduğu için yeni taktığınız güçlü işlemciyi soğutamayabilir buda işlemcinin zarar görmesine sebep olabilir. Çoğu zaman işlemci belli bir sıcaklığa ulaşınca kendini otomatik kapatır ancak işlemci zarar görmese bile işlemci ısındıkça bilgisayar kendini kapatacağı için bilgisayardan tam anlamıyla verim alamazsınız.

Laptop işlemci değişir mi?

Laptobunuzda kullanılan işlemciyi internette araştırarak soket tipini öğrenebilirsiniz. Bu soket tipine uygun işlemcileri laptobunuzda kullanabilirsiniz. İşlemciler anakarta sök tak olduğu ve lehim kullanılmadığı için kolaylıkla çıkartılıp yenisi takılabilir. Ancak işlemci değişiminde termal macun işlemini yapmayı kesinlikle unutmayın. Termal macun işlemcide oluşan sıcaklığın soğutucu fan sistemine daha hızlı iletilmesini ve işlemcinin daha hızlı soğutulmasını sağlar. Mevcut soğutucu sisteminizin de işlemciyi soğutabilecek yeterlilikte olmasına özen gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir