Laptop ekran kartı değiştirilebilir mi?

Masaüstü bilgisayarlarda ekran kartı, RAM ve işlemci gibi parçalar kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ancak söz konusu laptoplar olduğunda işler biraz karmaşıklaşıyor. Laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha komplike cihazlar oldukları için bu tarz değişimlerin yapılması da bir nebze daha zor ve karmaşık olabiliyor. Laptop ekran kartı nasıl değiştirilir?

Birçok laptopta ekran kartları anakarta entegre şekilde üretilmektedir. Bu yüzden ekran kartı değişimi yapılamamaktadır. Ancak bazı üst düzey laptoplarda anakarta harici bir şekilde bağlanabilen ekran kartları bulunmaktadır. Bu tarz laptoplarda ekran kartlarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ekran kartını değiştirmek istediğinize göre laptopunuzun oyun performansı düşük seviyelerde, muhtemelen ekran kartınızda anakarta entegre bir şekilde üretilmiştir. Tabi ufak bir araştırma ile laptobunuzun anakart ve ekran kartı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer değişime elverişli ise değişim yapılabilir.

Laptop ekran kartı yükseltmesi

Ben standart laptopların yükseltilmesi yerine performans laptopları alınması taraftarıyım. Yukarıda bahsettiğim gibi zaten ekran kartı değişimi standart laptoplarda olmuyor. İşlemci değişimi yaparsanız da o işlemciyi soğutabilecek bir soğutma sistemi kurmalısınız. Ama buda tamamen yeterli değil burada laptopun dizaynı da (Soğutma mazgalları gibi gibi) çok önemli. Standart işlemciye göre tasarlanmış mazgallar, takacağınız üst seviye işlemciyi soğutmak için yeterli hava akışını sağlayamayabilir. Hem işlemci iyi olsa bile ekran kartı pasif kalacağı için laptop yine tam performansta çalışamayacaktır.

Performans laptoplarında ise gerek tasarımın ve soğutma sistemlerinin yeterliliği, gerek ekran kartı ve işlemci gibi parçaların kolay değişimi ve yükseltilebilmesi olanakları olduğu için hem laptopu güncel tutabilirsiniz hemde oyunlardan üstün performanslar elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir