İndirme hızı nasıl arttırılır?

Günümüzde çoğu bilgiye internet sayesinde ulaşabiliyoruz. Filmler, diziler, oyunlar, çeşitli programlar gibi gibi tüm bunları bilgisayarımıza internet üzerinden yükleyebiliyoruz. Tabi teknolojik gelişmelerle birlikte internetten indirdiğimiz içeriklerinde kalitesi artıyor ve yüksek boyutlara çıkabiliyorlar. Kimi zaman bu indirmeler dakikalar içerisinde olabilirken kim zaman saatler içerisinde olabiliyor.

İnternet üzerinden indireceğiniz dosya bilgisayarınıza belli bir hızla işlenir. Örneğin bilgisayarınızda A dosyasında B dosyasına veri aktarırken olduğu gibi. Ancak internet üzerinden dosya indirdiğiniz zaman bilgisayarınız o dosyanın bulunduğu sunucu ile etkileşime giriyor. O sunucuda ki verinin bir hortumla bizim bilgisayarımıza aktarıldığını düşünün hortum ne kadar genişlerse veri o kadar hızlı aktarılacaktır. İşte burada hortum internet oluyor.

Dosya indirme hızı arttırma

  • Öncelikle kablosuz ağ kullanıyorsanız eğer modem bilgisayarınıza yakın bir yerde dursun ve %100 çektiğinden emin olun. Kablolu ağ kullanıyorsanız eğer böyle bir işleme gerek duymayacaksınız.
  • İndirme işlemi yapılırken Youtube gibi yoğun internet tüketen sitelere giriş yapmayın.
  • Büyük bir dosya indirecekseniz eğer evde internetin en az kullanıldığı gece vakitlerinde indirme işlemlerini yapın.
  • Dosya indirme işlemlerini Torrent gibi platformlardan yapın. İnternet yada elektrik kesintisi olduğu zaman tüm indirdiğiniz veriler çöp olmasın. İnternet yada elektrik geldiği zaman indirme işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

NOT: İnternet sağlayıcınızın size vermiş olduğu maksimum internet hızı vardır. Tüm bu işlemler sonucunda en fazla o seviyeye kadar internet hızını arttırabilirsiniz.

İnternet hızı arttırma programlarına güvenmeyin. Dediğim gibi en fazla internet sağlayıcınızın size sunmuş olduğu maksimum seviyeye kadar ulaşabilirsiniz. Yok anında fiber hız yok şu kadar indirme hızı gibi başlıklara kanmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir