Flowgorithm ve algoritma nedir?

Flowgorithm ve Algoritma nedir?

Flowgorithm bilgisayar üzerinde bir kod yazmadan önce yazılacak o kodun akış şemasını yani algoritmasını yazmanızı sağlayan 13 MB boyutlarında kullanışlı ve pratik bir uygulamadır.

Algoritmayı bir örnekle anlatmak gerekirse bir mimarın bir bina inşaatına başlamadan önce yapacağı binaya ait bir proje çıkartmasını gösterebiliriz. Bu örneğe göre mimar, programcı, bina ise yazılacak program oluyor. Flowgorith’de kullanılan elemanlar aşağıdaki gibidir;

Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Input (Girdi) programa girilmek istenen verinin girişini yapar.

Output (Çıktı) ekrana gösterilmek istenen veri çıkışını yapar.

Örnek olarak, Output “Yaşınızı giriniz. (Yapılan veri çıkışı)” Input “18(Yaşınızı girmeniz istenen bölüm)” gibi…

Declare (Değişken) kullanarak bir değişken oluşturabilirsiniz.

Örnek olarak, &sayi diye bir değişkenimiz olsun. Programda Output kısmına sayi& ” sayısı girildi.” yazdığınızda Input kısmınada sayi değişkenini tanımladığınızda girdiğiniz sayılara göre programın size göstereceği veri değişir. Yani 1 yazarsanız program size  1 sayısı girildi yada 5 yazarsanız program size 5 sayısı girildi olarak gösterecektir.

Assing (Atama) bir değişkene değer atayabilirsiniz.

Örnek olarak, sayi değişkeni sıfıra eşit olsun yani sayi=0 olacak şekilde değer atıyoruz.

If (Eğer) bir değerin oluşması yada oluşmaması halinde programın izleyeceği yolu belirler.

Örnek olarak, girilen sayı tekse ekrana tektir yaz. Sayı çiftse ekran çifttir yaz. Gibi gibi…

While, for, do bunlar ise döngüdür. Yani bellir bir program işlemini tekrar ederek çalıştırır. Siz aynı kodu 10 kere yazmak yerine bunları kullanarak bir kodu 10 kere tekrar çalıştırabilirsiniz.

Algoritma, Flowgorithm örnekleri

Su sıcaklık değerlerini okuyan bir program akış şeması,

 

Sayıları tek veya çift olarak ayıran programın akış şeması,

Bunların dışında göstermemi istediğiniz örnekler varsa yorumlardan belirtebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek birçok şeyin Flowgorithm üzerinden akış şeması oluşturulabilir.

26 comments

 1. Merhaba
  Kullanıcı tarafından girilen A ve B sayıları arasında C sayısına bölünen sayıları, sayıların sayısını, toplamını ve ortalamasını bulan programı flowgorithm ile hazırlamak için yardımcı olur musunuz?
  Teşekkür ederim

 2. Merhaba,

  Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Aşağıdaki sorular için yardımcı olabilir misiniz?
  Soru-1
  [1..N ]arasında bulunan sayıların karelerinin toplamını bulup sonucunu ekrana yazdıran akış diyagramını çiziniz.
  Soru-2
  Yarıçapı girilen dairenin alanını ve çevresini bulup sonucunu ekrana yazdıran akış diyagramını çiziniz.

  Teşekkür ederim.

 3. A-B arasında yer alan C’ye bölünebilen sayıları, bu sayıların toplamını, sayısını ve ortalamasını bulup ekrana yazdıran bilgisayar programının akış şemasını hazırlayınız.

 4. Kullanıcı tarafından girilen iki tamsayı üzerinde toplama çıkarma çarpma ve bolme işlemleri yaptırarak sonucları ekrana yazdıran programın flowgortihm ile algortimasını hazırlayınız

 5. Ekrana 20 kere kullanıcı tarafından girilen metni yazdıran algoritmanın akış diyagramını yapınız.(While ile)
  Merhabalar bu soruyu yapamadım lütfen yardımcı olur musunuz

 6. Merhaba
  Kullanıcı tarafından girilen A ve B sayıları arasında C sayısına bölünen sayıları, sayıların sayısını, toplamını ve ortalamasını bulan programı flowgorithm ile hazırlamak için yardımcı olur musunuz?
  Teşekkür ederim

 7. Klavyeden girilen N değerine göre [1..N] arasında bulunan 3’e tam bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramını gönderebilir misiniz?

 8. Merhaba,
  Kullanıcı tarafından girilen A ve B sayıları arasında C sayısına bölünen sayıları, sayıların sayısını, toplamını ve ortalamasını bulan programı flowgorithm ile hazırlamak için yardımcı olur musunuz?
  Şimdiden teşekkürler.

 9. Klavyeden girilen N değerine göre [1..N] (kapalı aralık) arasında bulunan 3’e tam bölünebilen sayıların ortalamasını bulup ekrana yazdıran akış diyagramı

 10. Merhaba, benim flowgorithm programı üzerinden yapmam gereken 6 adet algoritma programı var ancak bunda pek başarılı değilim yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.

  1. Dış ortamdan bir kelime alarak, bu kelimeyi for döngüsü kullanarak harf harf ekrana gösteriniz.
  2. Seçmeli sıralama algoritması hazırlanyınız.
  3. Klavyeden girilen N elemanlı bir A dizisindeki pozitif elemanları B dizisine ve negatif elemanları da C dizisine yerleştiren bir program geliştiriniz.
  4. klavyeden girilen 10 tabanındaki pozitif bir tamsayının, belirtilen tabandaki karşılığını hesaplayan bir algoritma geliştiriniz.
  5. Barkod sayısının doğruluğunu sorgulayan bir algoritma geliştiriniz.
  6. Klavyeden girdiğiniz bir cümleyi sizin geliştirdiğiniz bir yöntem ile şifreleyen bir algoritma geliştiriniz.
  Geliştirdiğiniz algoritmayı çözen ikinci bir algoritma da tasarlayınız.

 11. Bir sayı girilecek. 1 den girilen sayıya kadar olan tek sayıları ve çift sayıları toplayarak ekrana yazan algoritmayı yazmada yardımcı olursanız sevinirim

 12. Merhaba,acaba bu soruya bakabilir misiniz?
  n değerinden m değerine kadar olan iki basamaklı asal sayılardan son rakamı 3 ve 7 olanları ayrı ayrı toplayıp toplamları ve kaç tane asal sayının toplama dahil edildiğini yazan akış diyagramını çiziniz. (son basamağı 3 yada 7 olmayan başka asal sayılar da var. Bu problemde onları göz önüne almayacaksınız)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir