Ekran kartı RAM yükseltmek mümkün mü?

Ekran kartları bilgisayarlarda özellikle oyun performansını doğrudan etkileyen parçalardan birisidir. Çoğu zaman bilgisayar yükseltmek için ekran kartı, işlemci ve RAM bellek gibi parçalar daha teknolojik olanlarıyla değiştirilir. Bu parçaları değiştirerek bilgisayarı günümüz oyun ve programlarını çalıştırabilecek güce ulaştırabilirsiniz. Ancak bu yükseltmelerden ekran kartını komple değiştirmek yerine sadece RAM belleğini yükseltmek mümkün mü?

Ekran kartı RAM belleği, ekran kartının işlediği verileri depoladığı geçici depolama belleğidir. Bu bellekte depolanan verileri ise monitöre yollayarak görüntü elde edilmesini sağlar. Görüntü kalitesi arttıkça ekran kartının ihtiyaç duyduğu bellek alanı da artacaktır. Bu yüzden üstün performanslarda ekran kartının rahat çalışabilmesi içi RAM belleğinin yeterli seviyede olması gerekmektedir.

Ekran kartı RAM yükseltme

Bilgisayarlarda RAM yükseltmesi rahatlıkla yapılabilir. Ancak aynı durum ekran kartı RAM belleği için geçerli değildir. Ekran kartı RAM belleğini yükseltmek yerine yeni bir ekran kartı alarak yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ekran kartı yükseltmesi yapmadan önce işlemci ile uyumlu olduğundan da emin olmalısınız. Taktığınız yeni ekran kartının gücüne yetişemeyecek bir işlemciniz varsa eğer işlemci dar boğaza gireceği için yeni ekran kartında pek bir verim alınamayacaktır. İşlemci dar boğazı nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir