Ekran kartı mı? İşlemci mi önemli?

Yeni çıkan oyunlarla birlikte bilgisayar performansında oyunlara yetişemeyecek derecede düşüşler olabiliyor. Bu yüzden kullanılan bilgisayarlarda teknolojiye ayak uydurmak ve sürekli güncel olmak durumunda kalıyor. Bu sorunla başa çıkabilmek için bir çok kullanıcı bilgisayar bileşenlerini yükseltme yoluna gidiyor. Ancak bu parçalarda oldukça pahalı olabildiği için çoğu kullanıcının hepsini aynı anda yükseltmek gibi bir alternatifi olmuyor. Ekran kartı mı önemli yoksa işlemci mi?

Bilgisayar bileşenleri birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bu parçalar arasında ki uyumu yakalayamazsanız bilgisayarınızdan tam bir verim alamazsınız. Bir oyun için ekran kartı, ram ve işlemci değerleri oldukça önemlidir. Ancak işlemciyi çok üstün, ekran kartını düşük kullanırsanız pek bir anlamı olmayacaktır. Bu yüzden parçalar arasında belli bir standartı yakalamalısınız.

Oyunlarda Ekran kartı mı önemli? İşlemci mi?

İşlemciler ekran kartlarına görüntüyü oluşturmalarına gerekli olan verileri gönderir. İşlemci bu verileri işleyerek bir görüntü oluşturur ve ekrana yansıtır.

İşlemci daha iyi olursa,

Kullanılan işlemci performans olarak ekran kartından üstün ise işlemci ekran kartına görüntü oluşturabilmesi için gerekli verileri hızlı bir şekilde gönderebilecek ve ekran kartı bu verileri işleyerek tam performansta çalışacaktır. İşlemci ekran kartına göre üstün performansta olduğu için ekran kartına bu verileri göndermekte zorlanmayacak ve daha rahat çalışacaktır.

Ekran kartı daha iyi olursa,

Kullanılan ekran kartı performans olarak işlemciden üstün ise işlemci ekran kartına görüntü oluşturabilmesi için gerekli verileri hızlı bir şekilde gönderemeyecektir. Örneğin işlemci, maksimum güçte ekran kartına saniyede 100 veri gönderimi yapıyor ancak ekran kartı saniyede 1000 veri okuma kapasitesine sahip. Bu örneğe göre işlemcinizin %100’ünü ve ekran kartınızın sadece %10’unu kullanmış oluyorsunuz. İşlemci tam güçte çalıştığı ve ekran kartını doyuramadağı için zorlanacak ve dar boğaza girecek. Oyunda kasmalar ve FPS düşüklükleri oluşacaktır. İşlemci Dar boğazı nedir?

Bu yüzden yükseltme işlemini işlemciden başlayarak yapmak daha mantıklı olacaktır. Hali hazırda güzel bir işlemciye sahipseniz işlemci standartlarında bir ekran kartı ile yükseltme işlemini de yapabilirsiniz. İşlemci bilgisayarın beynidir o yüzden iyi olmasında bir sakınca yoktur. Ne kadar iyi o kadar hızlı bir bilgisayar. Ekran kartı da oyunlar için oldukça önemli bir parçadır ancak güzel bir beyin (İşlemci) olmadan işe yaramayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir