Ekran kartı kaç GB öğrenme

Yükleyeceğiniz oyun yada programın sistem gereksinimlerini kontrol ettiğiniz zaman ekran kartı özelliğinde, bellek boyutunun kaç GB olması gerektiği yazar. Bu gibi durumlarda ekran kartı belleğinizin kaç GB olduğunu öğrenme gereği duyabilirsiniz. Yada sadece merak ettiğiniz için öğrenmek isteyebilirsiniz. Ne var ki ekran kartı bilgilerini öğrenmek oldukça kolaydır. Ekran kartı kaç GB öğrenme?

Ekran kartları işledikleri veriyi kendi belleklerinde depolayarak monitöre iletirler ve görüntü meydana gelir. Bellek boyutu ne kadar yüksek olursa ekran kartının işleyip depolayabileceği veri boyutu da artacağı için monitörde daha kaliteli bir görüntü oluşturabilecektir. Bu yüzden bellek boyutları ekran kartları için önemli bir özelliktir ve oyunlarda iyi bir performans elde edebilmek için en az 2 GB (Oyundan oyuna değişmekle birlikte) ve üstü olmaları gerekmektedir.

Ekran kartı bellek boyutu öğrenme

Dahili (Paylaşımlı) ve harici (Paylaşımsız) olmak üzere ekran kartları ikiye ayrılıyor. Dahili ekran kartları bilgisayarın RAM belleğini kullanarak, harici ekran kartları kendi bünyelerindeki belleği kullanarak çalışır. O yüzden harici ekran kartları daha performanslıdır. Dahili ekran kartları genellikle 512 MB gibi ufak bir bellek hacmine sahiptirler. Harici ekran kartları ise 1, 2, 3, 4, 8, 16 GB gibi bellek hacimlerine sahip olabiliyor. Dahili ve harici ekran kartı nedir?

  1. Durum çubuğuna sağ tık yapın. “Görev Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.
  2. Açılan pencerede “Performans” bölümüne tıklayın.

Dahili ekran kartınız varsa burada bir adet GPU gözükecektir. Harici ekran kartınız varsa 2 adet GPU gözükecektir. “Adanmış GPU belleği” 512 MB olarak gözükmekte. Bu benim dahili ekran kartımın belleği. Şimdi harici olanını kontrol edelim.

Harici ekran kartımın da “Adanmış GPU belleği” 2 GB olarak gözükmekte. Aynı şekilde bu sayfadan anlık kullanım değerlerini de kontrol etmeniz mümkün.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir