Dosya indirmek işlemciyi yorar mı?

Birçoğumuz bilgisayarda bir program veya oyun açıkken alt taraftan bir dosya indirme işlemi yapabiliyoruz. Bu işlemi yaptığımızda bilgisayar işlemcisi etkileniyor mu? Gibi sorular aklınıza gelebilir. Kısaca bu konu hakkında bahsedeceğim. Öncelikle bilgisayardaki tüm dosyalar HDD yada SSD gibi depolama disklerinde tutuluyor. Bu depolama disklerinin içerisine veri kaydedileceği zaman o veriyi yazma yada içerisinde ki veri okunacaksa o veriyi belli bir okuma hızı vardır.

Örnek olarak ortalama bir HDD saniyede 80-200 MB arası bir okuma-yazma değerine sahiptir. İnternetten 5 GB bir dosya indirmeye başladığınızda bilgisayar onu belki 3 saatte indirecek. Ancak USB bellek ile attığınızda dakikalar içerisinde bilgisayara kaydedilecektir. Bunun sebebi internetten indirdiğimiz dosya bilgisayarınıza ortalama saniyede 0.3 – 0.5 MB (İnternet hızına göre değişir.) olarak yükleniyor.

İnternetten dosya indirmek bilgisayar hızını etkiler mi?

Yukarıda bahsettiğim örnekte ki gibi ortalama bir HDD saniyede 80-200 MB arası bir veri okuyabiliyor. Ancak sizin internetten indirdiğiniz dosya bilgisayara saniyede ortalama 0.3 – 0.5 MB olarak indiriliyor. Aralarında bir karşılaştırma yaparsanız işlemciye neredeyse hiç bir etkisi olmuyor.

Burada dikkat etmeniz gereken indirme işlemini yaptığınız platformlardır. Tarayıcı üzerinden indirme işlemi yaparsanız eğer tarayıcı arka planda çalışarak işlemciyi kullanacaktır. Bazı durumlarda tarayıcıların işlemci kullanımı oldukça artabiliyor. O yüzden indirme işlemlerini torrent gibi platformlardan yapmayı tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir