Bilgisayarı zaman ayarlı kapatma

Çoğu zaman bilgisayarı zaman ayarlı kapatma ihtiyacı duyulabilir. Örneğin gece 2 saatlik bir indirme işlemi yapacaksınız. Bilgisayarı açık bırakıp uyursanız eğer bilgisayar indirme işlemi tamamladıktan sonra sabaha kadar boş yere çalışacaktır. Bu gibi durumlarda bilgisayarı zaman ayarlı olarak kapatarak boş yere çalışması önlenmiş oluyor. 2 saatlik bir indirme işlemi varsa eğer indirme işleminden sonra bilgisayarın otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için örneğin 2.5 saat sonra kapanması ayarlanabilir. Bilgisayarı otomatik kapatma

Ayrıca bu otomatik kapatma işlemini gerçekleştirebilmek için ek bir programa da ihtiyaç duyulmuyor. CMD komutları ile dakikalar içerisinde otomatik kapatma talimatlarını vermeniz mümkün. Hatta otomatik kapatma işlemini sıkı sık gerçekleştiriyorsanız. Örneğin her gün siz uyuduktan 3 saat sonra bilgisayarın kapanmasını istiyorsanız. Ufak bir .bat dosyasına CMD kodlarını kaydederek çalıştırmanız yeterli. Bu sayede her seferinde bu kodları yazmakla uğraşmaz sadece dosyayı çalıştırırsınız.

Bilgisayarı otomatik kapatma

  1. Windows + R tuşlarına basın. CMD yazarak “Tamam” deyin.
  2. Açılan komut penceresine “shutdown -s -f -t saniye” yazın. Enter diyerek çalıştırın.
  3. Saniye yazan yere bilgisayarın kaç saniye sonra kapanmasını istediğinizi yazacaksınız. (3600 saniye = 1 saat)

.bat dosyası yapmak isterseniz eğer bu kodu not defterine yazacaksınız ve .bat uzantılı kaydedeceksiniz. Oluşan .bat uzantılı dosyaya tıkladığınızda yazmış olduğunuz kodlar çalışacak. Örneğin 3 saate ayarlı bir .bat uzantılı dosya oluşturdunuz. Dosyaya ne zaman basarsanız 3 saat sonra bilgisayar otomatik olarak kapanacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir