Gizli numara araması nasıl yapılır?

Bazen aradığımız kişinin bizi tekrar aramasını istememiz yada telefon numaramızı öğrenmesini ve telefon numaramızın farklı kişilerin eline geçmesini engellemek için gizli numaradan arama yapılabiliyor. Yada sadece arkadaş işletmek içinde kullanılabiliyor. Çoğunlukla bu amaçla kullanılıyor desek daha doğru olacaktır. 🙂

Bu yazımızda size Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom şebekelerinde gizli aramaları nasıl yapabileceğiniz ve nasıl gizli aramaları engelleyebileceğinizden bahsedeceğiz.

 

 

Turkcell gizli numaradan arama yapma

Telefonunuzdan arama yapacağınız zaman #31# tuşlarına basıp daha sonra aramak istediğiniz numarayı tuşladığınızda numaranızı karşı taraf göremez.

Bunun dışında Menü > Ayarlar > Arama ayarları > Numaramı göster kısmından istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Turkcell gizli numara aramalarını engelleme

Telefonunuzun arama bölümünde *253# tuşlayıp arama yaparsanız telefonunuz gizli numaralardan gelen çağrılara kapanacaktır.

Türk Telekom gizli numaradan arama yapma

Telefonunuzdan arama yapacağınız anda #31# tuşlarına basın.

Daha sonra aramak istediğiniz numarayı tuşlayıp arama tuşunu tuşlayın.

Karşı tarafı bu şekilde aradığınızda numaranızı numaranızı göremeyecektir.

Yöntemin işe yarayıp yaramadığını test etmek isterseniz öncelikle yakınlarınızdaki başka bir telefonu arayarak işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Bunun dışında numara görünürlüğünüzü telefonunuzdan; Menü > Ayarlar > Arama ayarları > Numaramı göster adımlarını izleyerek de istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Türk Telekom gizli numara aramalarını engelleme

Turkcell’de olduğu gibi telefonunuzun arama bölümünde *253# tuşlayıp arama yaparsanız telefonunuz gizli numaralardan gelen çağrılara kapanacaktır.

Vodafone gizli numaradan arama yapma

Telefonunuzla arama yaparken #31# tuşlarına basın.

Daha sonra aramak istediğiniz numarayı tuşlayın.

Aramak istediğiniz kişiye bu şekilde ulaştığınızda o kişi sizin numaranızı göremez.

Bunun dışında numaranızın karşı tarafa görünüp görünmeyeceğini telefonunuzdan; Menü > Ayarlar > Arama ayarları > Numaramı göster kısmından istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Vodafone gizli numara aramalarını engelleme

Vodafone’da ise GIZLI AC yazıp 7046‘ya ücretsiz bir şekilde SMS atarak telefonunuzu gizli çağrılara kapatabilirsiniz. Açmak içinse GIZLI KAPAT yazıp 7046‘ya SMS atmanız yeterlidir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir