Android telefonlara nasıl format atılır?

Android cihazlara daha doğrusu bilgisayarlar ve akıllı mobil cihazlarda çeşitli sebeplerden dolayı sistem arızaları oluşabiliyor. Bu arızalara bir virüs sebep olabilirken farklı kullanıcı hataları da sebebiyet verebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman akla gelen ilk işlem cihaza format atarak fabrikadan çıktığı hale getirmektir.

Cihaza format atarak cihazın yanlış çalışmasına sebep olan hatalı ayarlamalar yada zararlı virüslerden kurtulabilir ve cihazı eskisi gibi performanslı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Android format atma, android hard reset atma yada android fabrika ayarlarına döndürmek gibi adlandırılabilir.

 Android hard reset nasıl atılır?

1) İlk olarak telefonunuzda ki verilerin yedeğini alın. Hard reset sonrası telefonda bulunan tüm veriler silinecektir. Tüm veri yedeklerini aldıktan sonra telefonunuzda bulunan harici bileşenleri (sim kart, ssd kart) çıkartın.

2) Telefonunu kapattıktan sonra açma düğmesine tıklayın. Telefon açılmaya başladığı zamanki gelen siyah ekranda güç açma ve ses kısma tuşlarına basılı tutun.

3) Burada bir sistem menüsü açılacak ses açma ve kısma tuşlarıyla seçim yapıyor, güç tuşuyla da onaylıyorsunuz. Menüde yer alan seçeneklerden “wipe data/factory reset” seçerek onaylayın.

Bu işlemler sonucunda format işlemi başlayacak ve telefon yeniden açılacaktır.

NOT: Hard reset yada format işlemine başlamadan önce telefonun şarjının dolu olduğundan emin olun. Mümkünse tamamen dolu şarjda format işlemine başlayın.

Fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır?

Arkadaşlar öncelikle hard reset sistemi komple resetleyen, formatlayan bir işlemdir. Fabrika ayarlarına döndürmek ise kullanılan arayüzü fabrika ayarlarına geri döndürmek yani sıfırlamaktır. Bu sebeple bazı sorunları telefonu fabrika ayarlarına döndürerek çözemez ve hard reset atmak zorunda kalabilirsiniz.

  1. “Ayarlar” bölümüne girin.
  2. “Sistem” bölümüne girin.
  3. “Sıfırlama” bölümüne girin.
  4. “Fabrika verilerine sıfırla” seçeneğine tıklayın ve sıfırlama işlemini başlatın.

Benim kullandığım telefon Huawei olduğu için, Huawei nasıl format atılır, Huawei nasıl fabrika ayarlarına döndürülür gibisinden anlatabilirdim ama işletim sistemi Android olduğu için Android cihazların hepsinde de temel olarak aynı işlemleri yapacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir