Android Telefon IMEI No Nasıl Değiştirilir ?

IMEI nedir?

IMEI bir cihazın kimliğini oluşturur. Tıpkı nüfus cüzdanlarımız gibi tektir ve farklılık göstermez. Eğer IMEI kodunu kopyalayıp başka cihazlara da yüklerseniz iki cihazında kapanmasına yol açabilirsiniz.

IMEI ne işe yarar?

Cihazlar için kimlik görevi gören IMEI, yer tespiti ve dinleme için kullanıldığı gibi aynı zamanda cihaza ait garanti başlangıcı, üretim yeri, onarım geçmişi gibi bilgilerin kayıt altına alınması için de kullanılmaktadır. Eğer telefonunuz çalınırsa telefonun bulunması için emniyetten yardım alarak IMEI numarasından yer tespitini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzu kurtarabilirsiniz. Bunun için cihazınızın IMEI numarasını bir yere yazıp saklamanızı tavsiye ederiz.

IMEI numarası sorgulama?

Cihazınızın IMEI numarasını öğrenmek isterseniz tek yapmanız gereken arama kısmına *#06#  kodunu tuşlamak olacaktır. Bu sayede sizde cihazınızın kimliği olarak tabir edilen IMEI numarasına ulaşmış olacaksınız.

 

Öncelikle bu programı MTK işlemcili telefonumuza indirelim.

Uygulamayı açalım ardından sırasıyla; MTK Engineer mode >>> Connectivity >>> CDS Information >>> Radio Information >>> burada telefonunuz tek hatlıysa sadece phone1 seçeneği vardır. Çift hatlı ise Phone1 ve Phone2 olarak çıkacaktır. Phone1’i seçelim.
AT+ yazan kutucuğa tıklayıp  AT+ EGMR=1,7,”BURAYA IMEI NO’yu yazıyoruz.”

Ardından SEND AT COMMAND kutucuğuna basarak komutu ata diyoruz. At command is mSent yazısı geldikten sonra uygulamayı kapatıyoruz. Telefonumuzu yeniden başlatıyoruz. IMEI no değiştimi diye *#06# yı tuşluyoruz. Kendi cihazımda denedim oldu sizinde işinize yaradığını düşünüyorum. Geçmiş olsun. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir