Android depolama hatası, uygulama yüklenmiyor

Android cihazlarda sürekli karşılaşılan bir sorundur. Öyle ki Android cihazda doğru dürüst uygulama, video, fotoğraf gibi fazlasıyla depolama alanı kaplayan dosyalar bulunmasa dahi uygulamayı indirebilmek için gerekli depolama alanı olmadığı hatası verebiliyor.

Android cihazınızda (Telefon, tablet) Play Store’dan uygulama indirmeye çalıştığınız zaman boş alan olduğu halde uygulamayı indirmek için boş yer olmadığı ve gerekli boş yer için telefonda bulunan diğer uygulamaları silmeniz gerektiğini gösteren uyarı paneli açılıyor. Sebeplerini inceleyelim;

Telefona hiçbir şey yüklenmiyor

Depolama alanınız doluysa ancak uygulamayı indirebilecek kadar az da olsa depolama alanınız olduğu gözüküyor. Boş yer olduğu halde depolama alanı yok hatası veriyor ve uygulamayı yüklemiyor. Bunun sebebi telefonunuzun işletim sistemi için ayırması gereken boş alan, bu genellikle %5-6 lık bir alan oluyor.

Uygulama ön belleğini silmek

Telefonunuzda doğru düzgün yer kaplayan uygulama, video ve fotoğraf bulunmamasına rağmen depolama alanının dolu olması ise İnstagram, Whatsapp, Google gibi uygulamaların tuttukları veriler ve ön bellekleridir. Örnek olarak benim telefonumda kullandığım İnstagram uygulaması 140mb ancak ek olarak 100mb daha depolama alanı kullanıyor. Toplamda 240mb lık bir depolama alanı kaplıyor. Bu önbellek seviyeleri benim telefonumda Whatsapp’ta 250mb, Google’da 100mb civarındaydı. Tüm bunları temizlesem 450mb’lık bir depolama alanı kazanabilirim.

Telefondaki fotoğraf ve videoları yedeklemek

Depolama alanı sorununu çözmenin en pratik yolu telefonunuzda fotoğraf, video gibi dosyaları tutmamaktır. Anlık olarak Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak yedekleyin ve telefonunuzdan silin. Silme işlemi için Goole Fotoğraflar uygulamasında “Yer aç” diye bir seçenek bulunuyor. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman Google Fotoğraflarda yedeği bulunan ve telefonunuzda da boş yer kaplayan fotoğraf ve videoları silinerek telefonunuzda yer açılıyor

depolama alanı açma
Telefonda boş yer açma

SD kart kullanmak

Android telefonların birçoğu yani hemen hemen hepsi SD kart destekliyor. Bir SD kart alıp kullanmak sizin depolama sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Öyle ki 16GB’lık bir telefona 16GB hafıza kartı taktığınız zaman depolama alanı direk olay 2 katına çıkıyor. 16BG lık bir telefonun sadece 6GB lık bir alanının sistem dosyalarına gittiğini düşünürsek kullanılan depolama alanı 10GB oluyor. SD karttaki 16GB ile kazanılan depolama alanı 2 katından bile fazla oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir